Поврзи се со нас

Гостивар

Започна дезинфекција на зградите во Гостивар

Во Гостивар започна да се спроведува дезинфекција на станбените згради како превентивна мерка од ширење на коронавирус. Прскањето го врши екипа на Јавното претпријатие за паркови и зеленило. Активностите стартуваа од населбата Малеарди, каде во текот на вчерашниот ден биле поминати 15-тина згради, а со истото темпо се продолжува и денес.

„Дезинфекцијата се врши со специјално средство за таа намена. Се прскаат влезовите и скалите низ зградите. Ова е мерка којашто ја преземаме за да се намалат ризиците од ширење на коронавирус. Кога ќе завршиме во Малеарди, ќе продолжиме во зградите кај големиот пазар, а планирано е за една недела да ги поминеме сите станбени објекти во Гостивар“, изјави Беким Челебиу, директор на ЈП за паркинг и зеленило.

Во текот на следната недела на влезовите на градот ќе се постават и пунктови за дезинфекција на возилата коишто влегуваат на гостиварска територија.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!
Skip to content