fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Започна новата учебна година

Објавено

на

Летниот распуст заврши и од денес започна новата учебна година 2018-2019. Учениците се враќаат во училишните клупи и на секојдневните обврски со учење и домашни задачи. Вообичаено првите денови од учебната година се користат за запознавање со распореди, наставните програми и се друго што ќе им биде потребно на децата за следење на наставата.

Иако беа најавени новини во однос на намалување на бројот на часови за основците, укинување на работните саботи, поедноставување на електронскиот дневник, сепак тие нема да започнат веднаш, туку мора да ги почекаат измените во законската регулатива.

Во 22 учебника за основно и во два за средно образование се направени измени и тие ќе им бидат доставени на учениците, а новина од овој септември е тоа што учениците од прво до трето одделение секоја година ќе добиваат нови комплети учебници.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!