fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Започна процедурата за уредување на земјиштето на депонијата Русино

Објавено

на

Се наѕира ли конечно решавање на проблемот со управувањето со отпадот на подрачјето на Полог? Се прават првите чекори регионалната депонија Русино од еколошка бомба, да прерасне во современа депонија, според сите стандарди. Каков ќе биде исходот, останува да се види.

Центарот за развој на полошкиот плански регион започна процедура за уредување на локацијата. Минатата недела, Центарот објави тендер за оградување на земјиштето на Русино. Се бара фирма која ќе изврши обележување и расчистување на трасата, поставување на армирано-бетонски стопи, оградна мрежа и бодликава жица околу депонијата и други градежни работи. Освен тоа планирано е монтирање на сигурносни камери, електронска рампа и рефлектори.

Тендерот е вреден скоро 3,7 милиони денари, а трае до 17 септември.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!