Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Започнаа уписите на државните факултети

Денеска започнаа уписите на државните универзитети во земјава. Кандидатите кои сакаат да се запишат на некој од факултетите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ документите може да ги поднесат денеска и утре.

Според Конкурсот кој го објави УКИМ, во прва година во учебната 2019/2020 година може да се запишат вкупно 10.665 студенти.

Уписите се отворени и на останатите универзитети во земјава.

Уписите на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола исто така траат денеска и утре.

Во академската 2019/2020 година има 2.935 слободни места, 1.575 во државната квота, 820 со кофинансирање и 540 за вонредни студенти.

Уписите на Универзитетот „Гоце Делчев“ траат до 2 септември.

Првиот уписен рок на Државниот универзитет во Тетово трае до 30.08.2019, на универзитетот може да се запишат 3.125 студенти во прва година.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!