Поврзи се со нас

Занимливости

Започнете да штедите – за 50 милиони долари може да престојувате на Меѓународната вселенска станица

Објавено

на

Љубители на вселенското пространство, започнете со штедење. НАСА објави дека Меѓународната вселенска станица (ИСС) ќе биде отворена за граѓаните – по цена од 50 милиони долари.

Според новата политика која овозможува комерцијализација на Меѓународната вселенска станица (ИСС), приватните астронаути ќе можат да летаат до станицата најрано во 2020 година, објави НАСА.

Приватните мисии на астронаутите ќе траат до 30 дена и нивните должности ќе бидат во согласност со неодамна одобрената политика на комерцијални и маркетинг активности поврзани со ИСС.

НАСА предвидува две приватни мисии годишно, по цена од 50 милиони долари по астронаут. Се разбира, за “приватните лица” ќе се применуваат строги медицински стандарди и правила за обука според НАСА.

За транспорт до ИСС, ќе се грижат двете американски компании кои развиваат капсули за превоз на луѓе, SpaceX i Boeing.

ИСС е плод на соработка на пет вселенски агенции кои претставуваат 15 земји, се градеше десет години во повеќе од 30 вселенски мисии.

Вселенската станица сега е со големина на фудбалско игралиште и кружи на висина од 400 километри над Земјата. Посадите со три до шест астронаути периодично се менуваат. Астронаутите досега биле од САД, Русија, Канада, Јапонија и Европа.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 42 минути

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 2 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 3 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 5 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 5 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 8 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 20 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 24 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена