Поврзи се со нас

Спорт

Започнува јубилејната 30 македонска кошаркарска сезона – КК Гостивар стартува денес во Кавадарци

Објавено

на

  Се е подготвено за почеток на јубилејната 30. сезона во Првата македонската кошаркарска лига во машка конкуренција, во која 12 клубови ќе се борат за титулата Шампион на сезоната 2021/2022.

  Кошаркарскиот клуб Гостивар после изминатата „тешка“ година, сезонава тргнува со нови сили кон нови предизвици. Ростерот претрпе драстични измени, со што се измени и целата физиономија на играта на „бело-сините“, па гостиварци ќе имаат што да покажат пред гостиварската и македонската публика.

  Премиерата во новата сезона, КК Гостивар ќе ја има денес од 18 часот во салата Јасмин во Кавадарци, против вицепрвакот Еуроникел 2005.

  Кавадарчани се тимот кои ги исфрли гостиварци од Плејофот и Купот минатата сезона каде играа во двете финалиња, со истите високи амбиции влегуваат и во оваа сезона. Тимот на Горан Самарџиев претрпе повеќе измени летово на местата на: Ранко Мамузиќ, Џексон Дубински, Јане Петровски, Роберт Рикиќ, Данило Мијатовиќ и Марко Перовиќ кои го напуштија клубот, пристигнаа: Џордан Калахан, Обрад Томиќ, Ивица Димчевски, Џон Дејвис, Бранислав Џекиќ, Александар Штерјов, Предраг Самарџиски, квалитетни кошаркари кои со дел од тимот кој остана во Кавадарци: Дарко Соколов, Никола Караколев, Милан Милков, Тодор Златев и Илија Колев, ќе претстаавуваат тежок залак за секој противник.

  КК Гостивар во градот на виното ќе пристигне во комплетен состав. Виктор Ефремовски, Ијасу Ворку, Маише Дејли, Марјан Јанески, Александар Тодоровиќ, Ренато Димитриевски, Никола Силаџи, Војче Лефкоски, Роберт Димитриевски, Андреј Цветковски, Златко Јовицоски, Тома Стојаноски и Василије Серафимоски се играчите кои ќе ги бранат боите на гостиварските „бело-сини“ сезонава, тренерот Јончевски наметна брза и динамична кошарка, која допрва треба да покаже резултати.

  Во последните 12 дуели помеѓу овие две екипи минимална предност има екипата на Гостивар, која има 7 победи, наспроти 5 на Еуроникел.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

  Локални избори 2021пред 4 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 6 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 8 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 9 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 12 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 12 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 13 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 15 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Вестипред 2 недели

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!