fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Започнува зимскиот распуст

Објавено

на

Денес е последен училишен ден од првото полугодие во учебната 2016/17-та година. Започнува зимскиот распуст за основците и средношколците. Распустот трае до 18-ти јануари, кога 10.500 ученици од училиштата на територијата на општина Гостивар треба да се вратат во училишните клупи и да продолжат да ја следат наставата.

Годинава зимскиот распуст е пократок за еден ден. Тоа е резултат на законските одредби според кои учебната година треба да има вкупно 180 работни денови, а нивниот број  се намали заради празниците.

На подрачјето на општина Гостивар функционираат 11 основни, 4 јавни средни училишта и приватен колеџ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!