Поврзи се со нас

Спорт

Започнуваат вистинските возбудувања во Младост – КК Гостивар го пречекува МЗТ Скопје

Објавено

на

  Денес започнуваат вистинските спортски возбудувања кои ги приредува Кошаркарскиот клуб Гостивар, само овој пат во нешто поинаква улога. По низата лоши игри и четирите порази од последни пет натпревари гостиварци се најдоа во позиција во која „виси“ пласманот во плеј-оф фазата во која продолжуваат најдобрите 8 екипи.

  На КК Гостивар до крајот на регуларниот дел му остануваат уште три натпревари (ТФТ Скопје, Работнички, МЗТ Скопје) од кои, доколку сака да се најде помеѓу топ 8, мора да добие еден од овие три дуели.

  Прв на мегдан излегува екипата на МЗТ Скопје. Денеска од 16 часот во Спортската сала Младост ќе се судрат овие две екипи кои немаат право на кикс. „Штрковите“ поради ковид пандемијата, како и учеството во АБА2 натпреварувањето имаат одиграно само 12 натпревари и во моментот се наоѓаат на предпоследната позиција, но и со 10 натпревари помалку во кои нема многу простор за калкулации, доколку не сакаат да се најдат во плеј-аут завршницата.

  Кај „бело-сините“ ѓаволот ја однесе шегата од поодамна, без разлика против кого, неопходно е да обезбедат една победа, во спротивно оваа гарнитура на теренот ќе ја забележи најлошата сезона во поновата историја на клубот од Гостивар и ќе игра за опстанок.

  Силно одекна разделбата помеѓу КК Гостивар и Србиноски, која дојде после изненадниот пораз во последното коло од МЗТ2, но тоа е дел од спортот и обете страни се свесни дека ова е еден од начините, да се разбие негативната серија. Новиот шеф на стручен штаб, Александар Јончевски ќе има „жешко“ деби на клупата на гостиварци, но искусниот стратег бил во неколку вакви ситуации каде во повеќето излегол како победник.

  Натпреварот со МЗТ Скопје е закажан за 16 часот и се игра без присуство на публика под засилени безбедносни мерки. Обезбеден е livestream, а МРТВ после подолго време ќе врши директен пренос од Гостивар.

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 7 часа

  Казнети 39 возачи во Гостивар и Тетово за непрописно престигнување

  Гостиварпред 8 часа

  Уапсен 16-годишник во гостиварско кој нападнал врсник

  Македонијапред 11 часа

  333 нови случаи на корона во земјава, Гостивар без новозаболени

  Македонијапред 15 часа

  Османи: Мнозинство има, очекуваме преку разговорите да се зголеми дополнително

  Занимливостипред 17 часа

  (ВИДЕО) Како и зошто пукаат пуканките?

  Вестипред 18 часа

  Почнува божиќниот пост

  Гостиварпред 1 ден

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 1 ден

  БМВ удрило и повредило малолетник во Гостивар

  Македонијапред 2 дена

  Пари за матичните лекари ако над 70% од нивните пациенти се вакцинираат, можна нова мерка

  Македонијапред 2 дена

  Двајца од повредените во несреќата во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  Повреден гостиварец, излетал од патот со „хјундаи“

  Рецептипред 2 дена

  Полнети суви пиперки, вкус што ќе ве освои

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Македонијапред 2 недели

  Од денес задолжително поседување зимска опрема во возилата

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Секој збор е мал за голем човек како д-р Трајче, прв Меморијален турнир во негова чест

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Советот на Гостивар не избра претседател и на втората седница

  Гостиварпред 2 недели

  Општина Гостивар има долг од 5,5 милиони евра, а побарува 6 милиони

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Вестипред 6 дена

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 10 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!