Поврзи се со нас

Занимливости

Запознајте го сладоледот кој не се топи

Објавено

на

Најдобрите изуми отсекогаш настанувале случајно. Сладоледот на пример брзо се топи поради топлите денови. За среќа, тим од Јапонски инженери има решение за тој проблем. Тука не станува збор за случајност, туку приказната започнува со големите цунами и земјотреси кои ја погодија Јапонија пред шест години.

Центарот за истражување и развој на биотерапија во јапонскиот град Каназава, го развил овој нов вид на сладолед, благодарение на полиенолот изваден од јагоди. Се започнало во склоп со напорите да им се помогне на земјоделците во префектурата Мијаги погодена од земјотрес и цунами во 2011та година. Тие катастрофи го загрозиле земјоделието на локалната област, а особено бил погоден развојот на јагоди.

Со цел да се помогне на индустријата за добро да се искористи плодот, научниците го замолиле главниот готвач на еден ресторан, да создаде нов вид на слатка со користење на полифенол од јагоди. Меѓутоа, готвачот постојано се жалел дека кремот веднаш се згрутчува откако ќе додаде полифенол. Овие информации некако дошле до Tomihisa Ota, почесен професор на Универзитетот во Каназава кој имал генијална идеја: таквите својства на полифенолот можат да направат чуда на храната која се топи.

“Полифенол течноста има својства кои го оттежнуваат процесот на одвојување на водата и маслото, така што сладоледот кој подолго време ќе го задржи својот облик, ќе биде тешко растоплив”, вели Ota.

Изумот се продава во Каназава и во околината. Научниците тврдат дека сладоледот може да издржи на висока температура, значително долго време.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена