fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Објавено

на

Во гостиварското село Балиндол денес беше пуштен во употреба нов парк со вкупна површина од 2.800 метри квадратни. Местото е уредено со зеленило, игралиште и реквизити за децата, а инвестицијата е заедничка на општината, ЈП за паркинзи и зеленило и Месната заедница.

„На ова место претходно беше џунгла, депонија, сите камиони што минуваа си фрлаа што ќе им текне. Страшно беше да се помине дури и преку ден. Заради тоа, разговаравме со градоначалникот што може да се направи и се договоривме да се направи вакво паркче. Ние како жители на Балиндол сме многу задоволни од овој проект, и возрасните и децата“, рече Тефик Нуредини, од месната задница.

Задоволство од соработката искажа и градоначалникот Арбен Таравари.

„Добрата соработка помеѓу локалната самоуправа и Месната заедница на селото Балиндол, направи местото каде некогаш беше дива депонија во ова село, денес да се трансформира во парк и игралиште. Просторот што официјално го пуштивме во употреба денес, е заедничка инвестиција на Општина Гостивар и жителите на Балиндол. Оваа инвестиција беше изборно ветување во 2017 година и денес станува реалност со неколку други паркови изградени во гостиварските села.“, рече градоначалникот.

Директорот на ЈП за паркинзи и зеленило потенцира дека до сега биле изградени детски паркови во Равен и Чајле, се планираат и во Форино, Дебреше и Чегране.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!