Поврзи се со нас

Гостивар

Пациентката која преку прозорец побегна од инфективно во Гостивар ќе одговара кривично

Објавено

на

Педесет и деветгодишна жителка на скопско село, позитивна на „ковид-19“, вчера (30 август) околу 13 часот самоволно го напуштила гостиварското Инфективно одделение, излегувајќи преку прозорецот.

Набргу потоа, таа била пронајдена и вратена на натамошно лекување. Се расчистува и документира случајот и против неа ќе следува поднесок за „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, согласно член 206 од Кривичниот законик.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Pacientja që nëpërmjet dritares ka ikur nga reparti infektiv në Gostivar do të përgjigjet penalisht

Објавено

на

Pesëdhjetë e nëntë vjeçarja banore e një fshati të Shkupit, pozitive me “kovid-19”, dje (30 Gusht) rreth orës 13 me vetëdëshirë e ka braktisur Repartin infektiv në Gostivar, duke dalë prej dritares.

Shpejtë pas asaj, ajo ka qenë e gjetur dhe e kthyer për mjekim të mëtejshëm. Rasti pastrohet dhe dokumentohet dhe kundër saj do të pasojë parashtresë për “mosveprim sipas rregulloreve shëndetësore në kohë epidemie”, në përputhje me nenin 206 nga Kodi penal.

 

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена