Поврзи се со нас

Спорт

Заседаваше УО на КК Гостивар – Ќе гледаме ли меѓународна кошарка во Гостивар?

Објавено

на

  Управниот одбор на Кошаркарскиот клуб Гостивар синоќа одржа состанок, прв после прекин на првенството и воведувањето на вонредна состојба во земјава поради коронавирусот, на кој беа донесени мошне важни одлуки за натамошното функционирање на клубот.

  На состанокот покрај реорганизациските активности за кои извествиме дека Стојмир Дејановски е нов претседател на УО, проектиран е планот и буџетот за наредна сезона во која можеби кошаркарскиот клуб ќе ги израдува своите навивачи со меѓународна кошарака во Гостивар.

  Како дознава Gostivarpress.mk, Управата на клубот ја има на маса понудата од АБА2 лигата, дури остварени се контакти со канцеларијата на Јадранската лига, дадено е зелено светло и Гостивар веќе се наоѓа во план мапата на градови со кои се крои распоредот за натпреварување во новата сезона.

  „Учеството во ова натпреварување не зависи од пласманот на табелата, од КФМ ја имаме поддршката како и секој клуб кој сака да се промовира надвор од границите и најважното Управата и спонзорите на КК Гостивар се сериозно подготвени за овој предизвик. Го добивме правилникот за учество во оваа АБА2 лига и мора да признаеме дека е поприлично сериозен проект и критериумите се на многу повисоко ниво од она на што сме навикнати, техничките нормативи се прецизно поставени и покрај финансискиот дел, клучни се за учеството на КК Гостивар во ова натпреварување“, откриваат од КК Гостивар.

  Единствена пречка во моментов е спортската сала Младост која не ги исполнува во целост бараните технички услови за натпреварување од ваков вид со која стопанисува Општина Гостивар. Проблем за кој уште вчера е одржан состанок со градоначалникот Арбен Таравари и во клубот добиле ветување дека општината ќе ги преземе сите потребни дејствија до почеток на првенството салата да ги отстрани недостатоците.

  „Условите во салата, не се ни блиску до оние кои се непоходни за учество во ваков ранг на натпреварување, греењето во сала, состојбата на соблекувалните, семафорите, кровот на салата, влезните врати, осветлувањето, инфраструктурата околу спортскиот објект се само мал дел од основните предуслови кои ги потенцира комисијата за натпреварувања на Јадранската лига. Поддршката од општината, односно состојбата со спортската сала Младост во случајов е единствената пречка Гостивар да биде рамо до рамо со големите спортски центри од екс-ју републиките. Вчера се сретнавме со градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари кој покажа реален интерес и ни вети дека ќе застане позади оваа голема можност за промоција на нашиот град на меѓународна сцена со што ќе направи напори да ги санира сите недостатоци пред почетокот на натпреварувачката сезона„ велат од КК Гостивар.

  Потврда за учеството на гостиварскиот прволигаш во Јадранската лига, треба да се официјализира во наредниот период, откако ќе се добијат цврсти гаранции дека Гостивар е подготвен да се справи со овој предизвик и секако колку тоа ќе го дозволи Ковид-19.

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 4 недели

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 1 месец

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 5 дена

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

  Гостиварпред 1 недела

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Културапред 2 недели

  Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

  Гостиварпред 1 недела

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

  Гостиварпред 2 недели

  Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

  Здравје и убавинапред 8 часа

  Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

  Македонијапред 9 часа

  Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

  Македонијапред 10 часа

  Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

  Гостиварпред 12 часа

  Физички напад во гостиварско Чегране

  Македонијапред 13 часа

  Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

  Гостиварпред 14 часа

  Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

  Македонијапред 15 часа

  Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

  Вестипред 15 часа

  До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

  Гостиварпред 16 часа

  По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

  Гостиварпред 16 часа

  Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

  Македонијапред 17 часа

  Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен 56 годишен гостиварец

  Гостиварпред 20 часа

  Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена