Поврзи се со нас

Македонија

Засега нема потреба од нови мерки за заштита од новиот сој, состојбата со коронавирусот стабилна

Објавено

на

Комисијата за заразни болести вчера донесе одлука дека нема потреба од нови мерки за заштита и превенција од новиот сој на коронавирусот Омикрон. Министерот за здравство, Венко Филипче заклучи оти епидемиолошката состојба е стабилна, а двонеделната инциденца се намалува со некаде околу 14 проценти и минатата недела има околу пет проценти помалку дијагностицирани случаи во однос на онаа недела претходно и во болниците има поголем број на слободни кревети.

– Гледаме дека некои земји преземаат некаква форма на рестрикција. Сепак, нашиот заклучок е дека остануваме со сегашниве мерки. Се уште нема доволно познати информации. Иако Светската здравствена организација укажува на тоа дека можеби е полесно пренослив, сепак директорот на Американскиот институт за здравство д-р Колин вели дека и за тоа нема доволно информации. Можеби се тука некаде по степенот на преносливост со делта сојот. Сметам дека рестрикција во однос на затворање на граници на секој што доаѓа од одредени земји нема да даде ефект поради тоа што очигледно се детектирани во некои европски земји и досега видовме дека кога нов сој ќе се појави едноставно не може да се спречи, да остане ограничен на една територија каде било во светот. Очигледно е дека соеви ќе се јавуваат и понатаму, така што остануваме со овие мерки коишто сметаме дека се добро димензионирани. Се става акцент на вакцинацијата. Ако некој не е вакциниран може да патува со ПЦР-тест, изјави Филипче по состанокот на Комисијата.

Додека во државата состојбата е стабилна, министрите за здравство на земјите од Г7 вчера одржаа итен состанок на кој дискутираа за ширењето на новиот сој на коронавирусот, а дел од земјите започнаа и со воведување на нови мерки. Европскиот центар за превенција и контрола на болести предупреди оти новиот вид е поотпорен на вакцините и се шири побрзо.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека „Фајзер“ мора да ја адаптира својата вакцина против коронавирус на новиот сој во рок од сто дена.

-Во текот на следните две до три недели, научниците ќе собираат информации за сојот Омикрон за да добијат најточна слика за тоа колку е опасна новата мутација на коронавирус, изјави претседателката на ЕК и додаде дека Европа треба да ги засили вакцинирањето и санитарните услови.

И состојбата во училиштата е стабилна и тие остануваат отворени за настава со физичко присуство, изјави министерката за образование и наука, Мила Царовска.

Царовска истакна дека бројките се исти како и во изминатите недели, односно не е забележан раст на КОВИД-позитивни ученици.

-Процентот на новозаразени според дневните статистики, се движи од 0,01 до 0,03, а вкупниот број  активни случаи во училиштата не надминува 0,3 отсто од вкупно 255 илјади ученици коишто следат настава со физичко присуство, соопшти министерката.

Досега во земјата се направени вкупно 1.468.996 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 215.125, бројот на оздравени пациенти е 199.460, на починати е 7.569, а на активни случаи изнесува 8.096.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 29 секунди

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 31 минута

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 35 минути

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 40 минути

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 2 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 15 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 17 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 20 часа

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 20 часа

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Tash për tash nuk ka nevojë nga masa të reja për mbrojtje nga lloji i ri, gjendja me korona virusin është stabile

Објавено

на

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse vendosi dje se nuk ka nevojë për masa të reja për mbrojtjen dhe parandalimin e llojit të ri të koronavirusit Omikron. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, konstatoi se gjendja epidemiologjike është stabile, incidenca dy javore po zvogëlohet për rreth 14 përqind dhe javën e kaluar ka pasur rreth pesë përqind më pak raste të diagnostikuara në krahasim me javën e kaluar dhe ka më shumë shtretër të lirë në spitale.

  • Ne shohim që disa vende po ndërmarrin një formë kufizimi. Megjithatë, konkluzioni ynë është se ne mbetemi me masat aktuale. Nuk dihen ende informacione të mjaftueshme. Edhe pse Organizata Botërore e Shëndetësisë sugjeron se mund të transmetohet më lehtë, drejtori i Institutit Amerikan të Shëndetësisë, Dr. Kolin, thotë se nuk ka informacion të mjaftueshëm për këtë. Ndoshta ata janë këtu diku për sa i përket shkallës së transportueshmërisë me tendosjen delta. Mendoj se kufizimi për mbylljen e kufijve të kujtdo që vjen nga vende të caktuara nuk do të funksionojë, sepse janë evidentuar dukshëm në disa vende evropiane dhe deri më tani kemi parë që kur shfaqet një lloj i ri, thjesht nuk mund të parandalohet, të mbetet i kufizuar në një territor kudo në botë. Është e qartë se lloje të tjera do të vazhdojnë të shfaqen, ndaj qëndrojmë me këto masa që i konsiderojmë të përmasave të mira. Theksi vihet te vaksinimi. Nëse dikush nuk është i vaksinuar mund të udhëtojë me PCR test, tha Filipçe pas mbledhjes së Komisionit.

Ndërsa situata në vend është stabile, ministrat e shëndetësisë të vendeve të G7 mbajtën dje një takim urgjent për të diskutuar përhapjen e llojit të ri të koronavirusit dhe disa vende kanë filluar të marrin masa të reja. Qendra Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka paralajmëruar se lloji i ri është më rezistent ndaj vaksinave dhe po përhapet më shpejt.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Lajen ka thënë se Pfizer duhet ta përshtatë vaksinën e saj të koronavirusit me llojin e ri brenda 100 ditëve.

“Gjatë dy deri në tre javët e ardhshme, shkencëtarët do të mbledhin informacion mbi llojin Omicron për të marrë pamjen më të saktë se sa i rrezikshëm është mutacioni i ri i koronavirusit,” tha ajo, duke shtuar se Evropa duhet të rrisë vaksinimin dhe higjienën.

Situata në shkolla është stabile dhe ato mbeten të hapura për mësim me prezencë fizike, tha ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska.

Carovska theksoi se shifrat janë të njëjta si në javët e kaluara, përkatësisht nuk ka rritje të nxënësve pozitiv me KOVID.

“Përqindja e të infektuarve të rinj sipas statistikave ditore lëviz nga 0,01 deri në 0,03, ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve aktive në shkolla nuk kalon 0,3 për qind nga gjithsej 255 mijë nxënës që ndjekin mësimin me prezencë fizike”, tha ministrja.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.468.996 testime të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 215.125, numri i të shëruarve është 199.460, numri i të vdekurve është 7.569 dhe numri i rasteve aktive është 8.096.

Популарно изминативе 100 дена