Поврзи се со нас

Македонија

Засега нема потреба од нови мерки за заштита од новиот сој, состојбата со коронавирусот стабилна

Објавено

на

Комисијата за заразни болести вчера донесе одлука дека нема потреба од нови мерки за заштита и превенција од новиот сој на коронавирусот Омикрон. Министерот за здравство, Венко Филипче заклучи оти епидемиолошката состојба е стабилна, а двонеделната инциденца се намалува со некаде околу 14 проценти и минатата недела има околу пет проценти помалку дијагностицирани случаи во однос на онаа недела претходно и во болниците има поголем број на слободни кревети.

– Гледаме дека некои земји преземаат некаква форма на рестрикција. Сепак, нашиот заклучок е дека остануваме со сегашниве мерки. Се уште нема доволно познати информации. Иако Светската здравствена организација укажува на тоа дека можеби е полесно пренослив, сепак директорот на Американскиот институт за здравство д-р Колин вели дека и за тоа нема доволно информации. Можеби се тука некаде по степенот на преносливост со делта сојот. Сметам дека рестрикција во однос на затворање на граници на секој што доаѓа од одредени земји нема да даде ефект поради тоа што очигледно се детектирани во некои европски земји и досега видовме дека кога нов сој ќе се појави едноставно не може да се спречи, да остане ограничен на една територија каде било во светот. Очигледно е дека соеви ќе се јавуваат и понатаму, така што остануваме со овие мерки коишто сметаме дека се добро димензионирани. Се става акцент на вакцинацијата. Ако некој не е вакциниран може да патува со ПЦР-тест, изјави Филипче по состанокот на Комисијата.

Додека во државата состојбата е стабилна, министрите за здравство на земјите од Г7 вчера одржаа итен состанок на кој дискутираа за ширењето на новиот сој на коронавирусот, а дел од земјите започнаа и со воведување на нови мерки. Европскиот центар за превенција и контрола на болести предупреди оти новиот вид е поотпорен на вакцините и се шири побрзо.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека „Фајзер“ мора да ја адаптира својата вакцина против коронавирус на новиот сој во рок од сто дена.

-Во текот на следните две до три недели, научниците ќе собираат информации за сојот Омикрон за да добијат најточна слика за тоа колку е опасна новата мутација на коронавирус, изјави претседателката на ЕК и додаде дека Европа треба да ги засили вакцинирањето и санитарните услови.

И состојбата во училиштата е стабилна и тие остануваат отворени за настава со физичко присуство, изјави министерката за образование и наука, Мила Царовска.

Царовска истакна дека бројките се исти како и во изминатите недели, односно не е забележан раст на КОВИД-позитивни ученици.

-Процентот на новозаразени според дневните статистики, се движи од 0,01 до 0,03, а вкупниот број  активни случаи во училиштата не надминува 0,3 отсто од вкупно 255 илјади ученици коишто следат настава со физичко присуство, соопшти министерката.

Досега во земјата се направени вкупно 1.468.996 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 215.125, бројот на оздравени пациенти е 199.460, на починати е 7.569, а на активни случаи изнесува 8.096.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 7 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 8 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 9 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 9 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 12 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 13 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 14 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 16 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 17 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 19 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Tash për tash nuk ka nevojë nga masa të reja për mbrojtje nga lloji i ri, gjendja me korona virusin është stabile

Објавено

на

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse vendosi dje se nuk ka nevojë për masa të reja për mbrojtjen dhe parandalimin e llojit të ri të koronavirusit Omikron. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, konstatoi se gjendja epidemiologjike është stabile, incidenca dy javore po zvogëlohet për rreth 14 përqind dhe javën e kaluar ka pasur rreth pesë përqind më pak raste të diagnostikuara në krahasim me javën e kaluar dhe ka më shumë shtretër të lirë në spitale.

  • Ne shohim që disa vende po ndërmarrin një formë kufizimi. Megjithatë, konkluzioni ynë është se ne mbetemi me masat aktuale. Nuk dihen ende informacione të mjaftueshme. Edhe pse Organizata Botërore e Shëndetësisë sugjeron se mund të transmetohet më lehtë, drejtori i Institutit Amerikan të Shëndetësisë, Dr. Kolin, thotë se nuk ka informacion të mjaftueshëm për këtë. Ndoshta ata janë këtu diku për sa i përket shkallës së transportueshmërisë me tendosjen delta. Mendoj se kufizimi për mbylljen e kufijve të kujtdo që vjen nga vende të caktuara nuk do të funksionojë, sepse janë evidentuar dukshëm në disa vende evropiane dhe deri më tani kemi parë që kur shfaqet një lloj i ri, thjesht nuk mund të parandalohet, të mbetet i kufizuar në një territor kudo në botë. Është e qartë se lloje të tjera do të vazhdojnë të shfaqen, ndaj qëndrojmë me këto masa që i konsiderojmë të përmasave të mira. Theksi vihet te vaksinimi. Nëse dikush nuk është i vaksinuar mund të udhëtojë me PCR test, tha Filipçe pas mbledhjes së Komisionit.

Ndërsa situata në vend është stabile, ministrat e shëndetësisë të vendeve të G7 mbajtën dje një takim urgjent për të diskutuar përhapjen e llojit të ri të koronavirusit dhe disa vende kanë filluar të marrin masa të reja. Qendra Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka paralajmëruar se lloji i ri është më rezistent ndaj vaksinave dhe po përhapet më shpejt.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Lajen ka thënë se Pfizer duhet ta përshtatë vaksinën e saj të koronavirusit me llojin e ri brenda 100 ditëve.

“Gjatë dy deri në tre javët e ardhshme, shkencëtarët do të mbledhin informacion mbi llojin Omicron për të marrë pamjen më të saktë se sa i rrezikshëm është mutacioni i ri i koronavirusit,” tha ajo, duke shtuar se Evropa duhet të rrisë vaksinimin dhe higjienën.

Situata në shkolla është stabile dhe ato mbeten të hapura për mësim me prezencë fizike, tha ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska.

Carovska theksoi se shifrat janë të njëjta si në javët e kaluara, përkatësisht nuk ka rritje të nxënësve pozitiv me KOVID.

“Përqindja e të infektuarve të rinj sipas statistikave ditore lëviz nga 0,01 deri në 0,03, ndërsa numri i përgjithshëm i rasteve aktive në shkolla nuk kalon 0,3 për qind nga gjithsej 255 mijë nxënës që ndjekin mësimin me prezencë fizike”, tha ministrja.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.468.996 testime të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid në vend që nga fillimi i epidemisë është 215.125, numri i të shëruarve është 199.460, numri i të vdekurve është 7.569 dhe numri i rasteve aktive është 8.096.

Популарно изминативе 100 дена