Поврзи се со нас

Гостивар

Засега нема воведување карантин за Гостивар и Тетово, вели Филипче

Објавено

на

  • Shqip

На новинарско прашање за став околу предлог на лекари да се воведе карантин во Гостивар и Тетово заради тешката состојба со коронавирусот, министерот за здравство Венко Филипче одговори дека засега нема потреба од таква мерка.

„Ние ги разгледувавме тие прашања, разговаравме за овие мерки и заклучокот е дека за сега нема воведување, тоа е сепак голема рестрикција. Ставаме акцент на вакцинацијата, вклучувајќи ги и овие градови каде е најголем бројот на пациенти и на нови и на хоспитализирани, а воедно е најмал опфатот со вакцинација. Апелирам до граѓаните да се вакцинираат, вакцини има доволно“, рече министерот.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 11 минути

Гостиварец пријавил дека бил нападнат од познаник

Гостиварпред 3 часа

Измамникот од Кочани осомничен дека силувал девојче во Гостивар е во притвор

Гостиварпред 4 часа

Промена на сообраќаен режим во дел од Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Гимназијата во Гостивар го прослави Денот на Свети Климент Охридски

Гостиварпред 8 часа

Гостивар го доби најмодерниот Рамсторе супермаркет

Гостиварпред 8 часа

ОЈО Гостивар: Лажниот оџа од Кочани осомничен за полов напад врз дете и за измами

Гостиварпред 9 часа

Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

Технологијапред 12 часа

Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

Македонијапред 12 часа

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Занимливостипред 1 ден

Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

Македонијапред 1 ден

Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

Македонијапред 1 ден

Нови 101 случај на заболени од Ковид-19, починати 13, а оздравени 393 пациенти

Гостиварпред 2 недели

Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

Вестипред 2 недели

Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

Гостиварпред 5 дена

„Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

Гостиварпред 1 недела

Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

Гостиварпред 2 недели

Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

Вестипред 2 недели

Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

Гостиварпред 4 дена

СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

Македонијапред 7 дена

Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

Гостиварпред 6 дена

Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

Гостиварпред 5 дена

Во Маврово ќе се одбележат 115 години од раѓањето на г.г Доситеј, првиот Архиепископ на МПЦ

Гостиварпред 1 недела

Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

Локални избори 2021пред 2 месеци

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 6 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 6 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 7 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 7 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 7 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 10 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 11 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!