Поврзи се со нас

Гостивар

Засилени контроли-Годинава 145 возачи во Гостивар казнети за погрешно паркирање

Објавено

на

Во изминатите нешто повеќе од два и пол месеци од годинава на поширокото тетовско подрачје вкупно се изречени 1192 мерки за непрописно паркирање, а на гостиварското 145 мерки, соопшти Секторот за внатрешни работи Тетово. Во овој период во Тетово од „пајак-службата“ вкупно биле подигнати 946 возила, кои во голема мерка го попречувале нормалното и безбедно движење на другите учесници во сообраќајот и пред се на пешаците.

!Претежно станува збор за возила паркирани во таканаречени „двојни редови“, во зона на крстосници, на тротоари и на други недозволени места. На сите возачи-прекршители изготвени им се адекватни поднесоци и зависно од тоа каде ги паркирале возилата, тие ќе се соочат со парични глоби кои за овој вид сообраќаен прекршок се движат од 45 до 180 евра во денарска противвредност.“, извести полицијата.

Секторот за внатрешни работи Тетово нагласува дека и во наредниот период ќе продолжи со засилени контроли околу паркирањето, посебно во централните подрачја на  Тетово и Гостивар, со цел да се овозможи непречено и безбедно одвивање на сообраќајот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена