Поврзи се со нас

Гостивар

Засилени контроли и апел да не се користат петарди и друга пиротехника

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово ги засили планираните контролни и други активности, поврзани со навремено откривање и спречување продажба и употреба на петарди и други пиротехнички средства во пресрет и за време на серијата претстојни празници.

На трговците, родителите и учениците, основци и средношколци, уште еднаш им се укажува дека продавањето, односно купувањето и активирањето на петарди на јавни места, на улица, во дворови, влезови на станбени згради и слично, претставува законски прекршок, за кој согласно Законот за прекршоци против јавниот ред и мир (член 31) е предвидена глоба од 200 до 500 евра во денарска противвредност. Нивното набавување и дистрибуирање на пазарот во поголеми количини, пак, е спротивно на Кривичниот законик (член 396) и за тоа дело е предвидена парична или казна затвор до три години.

„Секторот за внатрешни работи Тетово  апелира да не се употребуваат пиротехнички средства кои можат да причинат повреди. Се апелира, исто така, на свадби или други семејни свечености граѓаните да се воздржат од употреба на разновидна пиротехника, огномети и слично, но и од пукање со огнено оружје, зашто во спротивно ќе се соочат со соодветни поднесоци и со законски предвидените санкции.“, наведува полицијата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 44 секунди

Еко активности на децата во Гостивар по повод Денот на пролетта

Гостиварпред 1 час

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 2 часа

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 2 часа

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 2 часа

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 4 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 16 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 19 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 21 час

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kontrolle të intensifikuara dhe apel që të mos përdoren petarda dhe mjete të tjera piroteknike

Објавено

на

Sektori për Punë të Brendshme Tetovë ka intensifikuar kontrollin e planifikuar dhe aktivitetet tjera lidhur me zbulimin dhe parandalimin me kohë të shitjes dhe përdorimit të petardave dhe mjeteve tjera piroteknike në pritje dhe gjatë serisë së festave të ardhshme.

Tregtarët, prindërit dhe nxënësit, nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme, rikujtohen edhe një herë ju porositet se shitja, pra blerja dhe aktivizimi i petardevd në vende publike, në rrugë, në oborre, në hyrje të objekteve të banimit etj., është kundërvajtje ligjore, e cila sipas  Ligjit për shkelje të rendit dhe qetësisë publike (neni 31) është paraparë gjobë prej 200 deri në 500 euro në kundërvlerë në denarë. Prokurimi dhe shpërndarja e tyre në treg në sasi më të mëdha, nga ana tjetër, është në kundërshtim me Kodin Penal (neni 396) dhe për këtë vepër parashikohet gjobë ose burgim deri në tre vjet.

“Sektori për Punë të Brendshme Tetovë apelon që të mos përdoren mjete piroteknike që mund të shkaktojnë lëndime. Në dasma apo festime të tjera familjare u bëhet thirrje qytetarëve që të përmbahen nga përdorimi i mjeteve të ndryshme piroteknike, fishekzjarrëve etj., por edhe nga gjuajtja me armë zjarri, sepse në të kundërtën do të përballen me parashtresat përkatëse dhe sanksionet e përcaktuara me ligj”, thuhet në polici.

Популарно изминативе 100 дена