Поврзи се со нас

Гостивар

Засилени контроли и апел да не се користат петарди и друга пиротехника

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово ги засили планираните контролни и други активности, поврзани со навремено откривање и спречување продажба и употреба на петарди и други пиротехнички средства во пресрет и за време на серијата претстојни празници.

На трговците, родителите и учениците, основци и средношколци, уште еднаш им се укажува дека продавањето, односно купувањето и активирањето на петарди на јавни места, на улица, во дворови, влезови на станбени згради и слично, претставува законски прекршок, за кој согласно Законот за прекршоци против јавниот ред и мир (член 31) е предвидена глоба од 200 до 500 евра во денарска противвредност. Нивното набавување и дистрибуирање на пазарот во поголеми количини, пак, е спротивно на Кривичниот законик (член 396) и за тоа дело е предвидена парична или казна затвор до три години.

„Секторот за внатрешни работи Тетово  апелира да не се употребуваат пиротехнички средства кои можат да причинат повреди. Се апелира, исто така, на свадби или други семејни свечености граѓаните да се воздржат од употреба на разновидна пиротехника, огномети и слично, но и од пукање со огнено оружје, зашто во спротивно ќе се соочат со соодветни поднесоци и со законски предвидените санкции.“, наведува полицијата.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 6 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 9 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 11 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 12 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 13 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 14 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 15 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 17 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 17 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kontrolle të intensifikuara dhe apel që të mos përdoren petarda dhe mjete të tjera piroteknike

Објавено

на

Sektori për Punë të Brendshme Tetovë ka intensifikuar kontrollin e planifikuar dhe aktivitetet tjera lidhur me zbulimin dhe parandalimin me kohë të shitjes dhe përdorimit të petardave dhe mjeteve tjera piroteknike në pritje dhe gjatë serisë së festave të ardhshme.

Tregtarët, prindërit dhe nxënësit, nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme, rikujtohen edhe një herë ju porositet se shitja, pra blerja dhe aktivizimi i petardevd në vende publike, në rrugë, në oborre, në hyrje të objekteve të banimit etj., është kundërvajtje ligjore, e cila sipas  Ligjit për shkelje të rendit dhe qetësisë publike (neni 31) është paraparë gjobë prej 200 deri në 500 euro në kundërvlerë në denarë. Prokurimi dhe shpërndarja e tyre në treg në sasi më të mëdha, nga ana tjetër, është në kundërshtim me Kodin Penal (neni 396) dhe për këtë vepër parashikohet gjobë ose burgim deri në tre vjet.

“Sektori për Punë të Brendshme Tetovë apelon që të mos përdoren mjete piroteknike që mund të shkaktojnë lëndime. Në dasma apo festime të tjera familjare u bëhet thirrje qytetarëve që të përmbahen nga përdorimi i mjeteve të ndryshme piroteknike, fishekzjarrëve etj., por edhe nga gjuajtja me armë zjarri, sepse në të kundërtën do të përballen me parashtresat përkatëse dhe sanksionet e përcaktuara me ligj”, thuhet në polici.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена