fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Засилени контроли на МВР за издувните гасови на возилата во Гостивар и Тетово

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово oд 20-ти овој месец на подрачјето на Гостивар и Тетово спроведува засилени контролни активности на техничката исправност на возилата. Во рамките на овие активности посебно внимание, покрај другото, им се посветува на штетните издувни гасови што ги емитуваат возилата.

На гостиварскто подрачје досега откриени и исклучени од сообраќај се 6 возила кои емитувале штетни издувни гасови пове ќе од доволената граница. Бројот на ваквите возила на тетовското подрачје во овој период изнесувал 5, информираат од полицијата.

На сопствениците на технички неисправните возила, кога станува збор за издувните гасови, изготвени им се прекршочни платни налози, а согласно член 42 од Законот за возила глобата за овој вид прекршок изнесува 120 евра во денарска противвредност. Доколку возилото е сопственост на правно лице, предвидена е соодветна глоба и за одговорното и правното лице.

Контролните активности ќе продолжат и наредниот месец во функција на намалување на емисијата на штетни гасови во воздухот и на вкупната аерозагаденост на подрачјето.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!