fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Затворени ковид центрите на интерно и нервно во Гостивар, 16 пациенти се лекуваат на инфективното одделение

Објавено

на

  По силниот ковид бран што го погоди регионот на Гостивар во март и почетокот на април, состојбата сега е смирена и се одржува на стабилно ниво. Има мал број новозаразени како и значително помалку пациенти со компликации на кои им е неопходна хосиптализација. Поради тоа ковид центрите на интерното и нервното одделение во гостиварската болница, кои претходно беа отворени заради наплив на пациенти, се затворија. Болни од коронавирус сега се лекуваат само на инфективно, каде моментално има осум слободни кревети. Во модуларната болница привршуваат работите за  поставување на централен довод на кислород. Таа ќе се активира наредната недела доколку има потреба од проширување на капацитетите.

  „Денес на инфективното одделение имаме 16 пациенти, од кои пет добиваат кислородна поддршка, а двајца се во потешка состојба. Моментално пациенти со ковид се хоспитализираат само на инфективно, другите ковид центри се затворени. Очекуваме од понеделник натака да се пушти повторно модуларната болница, доколку има зголемен број на пациенти. Таму се поставува централен кислород. Добро е што состојбата е смирена, немаме голем број на пациенти на болничко лекување“, рече д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективното одделение во Гостивар.

  Во однос на имунизацијата против коронавирус, кај лекарите нема дилема дека граѓаните треба да примат вакцина. За оние кои ја прележале болеста се препорачува вакцинација по 4 до 5 месеци.

  Сите вакцини се добри и населението треба да се вакцинира, вели д-р Наумоски. „Нема добра или лоша вакцина, граѓаните треба да се вакцинираат и секако да ги почитуваат мерките за заштита, за да немаме повторно нов бран. Персоналот на инфективно се вакцинира, еве денес уште тројца примаат вакцина. Јас лично заради патување и правилата со ковид пасоши, преферирам да се вакцинирам со Фајзер, но се надевам и би требало во брзо време да се прифатат сите вакцини како валидни за патување. Инаку, нема вакцина што не е добра“, вели д-р Наумоски.

  Бројката на активно заразени со коронавирус во општините Гостивар, Маврово Ростуше и Врапчиште актуелно изнесува 330.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!