Поврзи се со нас

Деца Родители

Зависност од интернет – Ве фаќа ли паника ако не можете да се уклучите онлајн?

Објавено

на

  Зависноста од интернет личи на сите други болести на зависност. Сличноста помеѓу зависноста од една супстанца и зависничкото однесување во кое се влегува и зависност од интернет се состои во тоа што и едното и другото предизвикуваат желба, зголемување на толеранција и предизвикуваат апстиненцијален синдром и имаат висок потенцијал за рецидив.

  И покрај високиот потенцијал за развивање на зависност, интернетот е неопходен алат за работа на современиот човек. Кога некој поради работа и едукација со саати седи на компјутер тоа не се смета за зависност. Последиците на зависност се големи и тешки, од здравствени (телесни и психички), преку социјални, семејни па до професионални. Поради тоа е неопходна едукација на корисникот за да може да го сочува здравјето и да може да го користи интернетот на рационален начин. Важно е да се сочува здравиот стил на живеење, а со тоа и самото здравје.

  Британската агенција Ројтерс објави фрапантни податоци за интернет зависноста. Според нив од новодефинирани пореметувања кои се појавуваат поради неможност да се дојде до пристап на интернет, боледуваат 44% од луѓето, додека пак 27% признале дека се под голем стрес кога не се во можност да се приклучат на интернет. Според овие податоци 76% од популацијата не може да живее без интернет, 19% од популацијата поминува повеќе време на интернет одошто со своето семејство, 47% веруваат дека интернетот во животот на човекот е поважен од се, додека 20% му посветуваат повеќе време на интернетот одошто на својот партнер.

  Се поголемата пристапност на интернет довел до тоа да имаме секогаш „инстант одговори“ на се што не интересира, само со неколку клика може да дојдеме до секаква информација и на тој начин стануваме зависни од интернет. Ако зависникот од интернет е предолго одвоен од интернетот, доаѓа до зголемен крвен притисок, зголемена мозочна активност.

  Зависноста од интернет се дефинира како силно клиничко пореметување со големи негативни последици на социјално, рботно, семејно, финансиско, економско функционирање на поединецот. Симптомите се: често враќање на интернет мрежата, ментални и физички потешкотии, проблеми со концентрацијата и спиењето.

  Зависноста од интернет има неколку облици – од опседнатост со сајберство до замена на реални пријатели со виртуелни ,компјутерски игри како и мрежно купување на се што ќе се посака. На овој начин животот на човекот станува зависен од интернетот и интернетот го организира целокупниот живот на една личност која е зависна од него.

   

  пишува: м-р Слаѓана Анѓелкоска, психолог

  Советувалиште за брак и семејство

  Центар за социјална работа Гостивар

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 4 недели

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 1 месец

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 5 дена

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

  Гостиварпред 1 недела

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Културапред 2 недели

  Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

  Гостиварпред 1 недела

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

  Гостиварпред 2 недели

  Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

  Македонијапред 8 часа

  Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

  Македонијапред 9 часа

  Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

  Гостиварпред 10 часа

  Физички напад во гостиварско Чегране

  Македонијапред 12 часа

  Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

  Гостиварпред 13 часа

  Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

  Македонијапред 14 часа

  Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

  Вестипред 14 часа

  До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

  Гостиварпред 14 часа

  По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

  Гостиварпред 15 часа

  Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

  Македонијапред 16 часа

  Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

  Гостиварпред 18 часа

  Приведен 56 годишен гостиварец

  Гостиварпред 19 часа

  Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена