Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Завршен митинг на Движењето БЕСА во Гостивар

Објавено

на

Движењето БЕСА вчеравечер одржа централен митинг во Гостивар, на кој беа претставени кандидатите од советничката листа и кандидатот за градоначалник Фадиљ Зендели.

„Кандидатот за градоначалник од ДУИ се кандидира по петти пат и ќе загуби и на овие избори. Има два оспорени мандати, освоени со сила и ќе ја загуби петтата трка во Гостивар. Другиот кандидат, актуелниот градоначалник на Гостивар, кој беше човек на надежта во 2017 година, се претвори во човек на разочарување за граѓаните на Гостивар. Само го продолжи хаосот, ја продолжи политиката на неуспех на неговиот претходник и наш политички противник. Затоа, Гостивар заслужува промени, заслужува нова политичка гарнитура. Она што ние го нудиме е најдобро за Гостивар на овие локални избори.“, рече Зендели.

Претседателот на БЕСА, Билал Касами истакна дека на Гостивар му се неопходни промени и градоначалник кој ќе го сака градот. „На Гостивар дефинитивно му треба кандидат кој ќе го сака градот. Движењето БЕСА понуди најдобра и сеопфатна изборна програма, програма која заедно со кандидатите за градоначалници ја анализиравме и за која најдовме најдобро решение на проблемите на сите граѓани во општините каде што учествуваме на изборите. Денес сме во Гостивар за да ја пренесеме пораката до секој гостиварец дека иднината на овој град е само ако гласаме број 16 и гласаме за Фадиљ Зендели. Иднината на Гостивар е со професорот Фадиљ, бидејќи тој е политичар кој не се повлекува лесно од своите ставови, тој е политичар кој го сака Гостивар. Имаа шанса и Невзат и Арбен, едниот не успеа, за жал другиот уште повеќе. Едниот ја искористи силата на неговата партија која сите ја донесовме на власт како Албанци во 2001 година со надеж за промени, а другиот се чини дека сака да даде терапија на сите, како секој да е негов пациент.“, рече Касами.

На митингот зборуваше и генералниот секретар на движењето и актуелен министер за земјоделство, Арјанит Хоџа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 8 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 11 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 12 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 13 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 14 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 15 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 16 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 18 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 18 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 18 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 19 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 19 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 20 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 6 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Tubim përmbyllës i Lëvizjes BESA në Gostivar

Објавено

на

Lëvizja BESA mbrëmë mbajti tubim qendror në Gostivar, në të cilin ishin të prezantuar kandidatët nga lista e këshilltarëve dhe kandidati për kryetar komune Fadil Zendeli.

“Kandidati për kryetar nga BDI kandidohet për herë të pestë dhe do të humb edhe në këto zgjedhje. Ka dy mandate të kontestuara, të fituara me dhunë dhe do t’a humb garën e pestë në Gostivar. Kandidati tjetër, kryetari aktual i Gostivarit, i cili ishte njeri i shpresës në vitin 2017, u shndërrua në njeri të dëshpërimit për qytetarët e Gostivarit. Vetëm e vazhdoi kaosin, e vazhdoi politikën e mos suksesit të paraardhësit të tij dhe kundërshtarit tonë politik. Prandaj, Gostivari meriton ndryshime, meriton garniturë të re politike. Atë që ne e ofrojmë është më e mira për Gostivarin në këto zgjedhje lokale.”, tha Zendeli.

Kryetari i BESËS, Bilall Kasami, theksoi se Gostivari ka nevojë për ndryshime dhe kryetar i cili do t’a dojë qytetin. “Gostivarit definitivisht i duhet kandidat i cili do t’a dojë qytetin. Lëvizja BESA ofroi program më të mirë dhe më gjithëpërfshirës zgjedhor, program të cilin së bashku me kandidatët për kryetarë e analizuan dhe për të cilën gjetëm zgjidhjet më të mira të problemeve të të gjithë qytetarëve në komunat ku marrim pjesë në zgjedhjet. Sot jemi në Gostivar që t’a përcjellim mesazhin deri te çdo gostivarasi se ardhmëria e këtij qyteti është vetëm nëse votojmë numrin 16 dhe votojmë për Fadil Zendeli. Ardhmëria e Gostivarit është me profesorin Fadil, pasi që ai është politikan i cili nuk tërhiqet lehtë nga qëndrimet e tij, ai është politikan i cili e don Gostivarin. Kishin shansë edhe Nevzati dhe Arbeni, njëri nuk arriti, për fat të keq tjetri aq më pak. Njëri e shfrytëzoi fuqinë e partisë së tij të cilën të gjithë e sollëm në qeveri si Shqipëtarë më 2001-shin me shpresë për ndryshime, kurse tjetri duket se do t’ju jap terapi të gjithëve, sikur secili është pacient i tij.”, tha Kasami.

Në tubimin foli edhe sekretari gjeneral i lëvizjes dhe ministri aktual i bujqësisë, Arjanit Hoxha.

Популарно изминативе 100 дена