Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Завршен митинг на Движењето БЕСА во Гостивар

Објавено

на

Движењето БЕСА вчеравечер одржа централен митинг во Гостивар, на кој беа претставени кандидатите од советничката листа и кандидатот за градоначалник Фадиљ Зендели.

„Кандидатот за градоначалник од ДУИ се кандидира по петти пат и ќе загуби и на овие избори. Има два оспорени мандати, освоени со сила и ќе ја загуби петтата трка во Гостивар. Другиот кандидат, актуелниот градоначалник на Гостивар, кој беше човек на надежта во 2017 година, се претвори во човек на разочарување за граѓаните на Гостивар. Само го продолжи хаосот, ја продолжи политиката на неуспех на неговиот претходник и наш политички противник. Затоа, Гостивар заслужува промени, заслужува нова политичка гарнитура. Она што ние го нудиме е најдобро за Гостивар на овие локални избори.“, рече Зендели.

Претседателот на БЕСА, Билал Касами истакна дека на Гостивар му се неопходни промени и градоначалник кој ќе го сака градот. „На Гостивар дефинитивно му треба кандидат кој ќе го сака градот. Движењето БЕСА понуди најдобра и сеопфатна изборна програма, програма која заедно со кандидатите за градоначалници ја анализиравме и за која најдовме најдобро решение на проблемите на сите граѓани во општините каде што учествуваме на изборите. Денес сме во Гостивар за да ја пренесеме пораката до секој гостиварец дека иднината на овој град е само ако гласаме број 16 и гласаме за Фадиљ Зендели. Иднината на Гостивар е со професорот Фадиљ, бидејќи тој е политичар кој не се повлекува лесно од своите ставови, тој е политичар кој го сака Гостивар. Имаа шанса и Невзат и Арбен, едниот не успеа, за жал другиот уште повеќе. Едниот ја искористи силата на неговата партија која сите ја донесовме на власт како Албанци во 2001 година со надеж за промени, а другиот се чини дека сака да даде терапија на сите, како секој да е негов пациент.“, рече Касами.

На митингот зборуваше и генералниот секретар на движењето и актуелен министер за земјоделство, Арјанит Хоџа.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 часа

Од утре попладне обилни врнежи со локално невреме и пад на температурата

Гостиварпред 8 часа

Совети за возачите во Гостивар – „Биди одговорен, не заборавај, стави појас”

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

Собрани се 10 000 потписи за Пендаровски

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

Мицкоски: До 12 часот собрани над 15 000 потписи за претседателската кандидатура на Силјановска Давкова

Македонијапред 11 часа

Пад кај претплатниците на кабелска телевизија, сателитската и интернет во пораст

Гостиварпред 14 часа

Судир на три возила на патот Тетово-Гостивар, повредени се повеќе лица

Вестипред 15 часа

Во Калифорнија се‘ повеќе роботски такси без возач

Гостиварпред 16 часа

ПО Галате приведе лице осудено на затвор за продажба на дрога

Здравје и убавинапред 17 часа

„Ултрапреработената“ храна сериозен ризик за здравјето

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 7 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Македонијапред 2 недели

Трибина: Патот Кичево – Охрид не се пушта поради косините, зошто во 21. век користиме проекти од 18. век?

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Tubim përmbyllës i Lëvizjes BESA në Gostivar

Објавено

на

Lëvizja BESA mbrëmë mbajti tubim qendror në Gostivar, në të cilin ishin të prezantuar kandidatët nga lista e këshilltarëve dhe kandidati për kryetar komune Fadil Zendeli.

“Kandidati për kryetar nga BDI kandidohet për herë të pestë dhe do të humb edhe në këto zgjedhje. Ka dy mandate të kontestuara, të fituara me dhunë dhe do t’a humb garën e pestë në Gostivar. Kandidati tjetër, kryetari aktual i Gostivarit, i cili ishte njeri i shpresës në vitin 2017, u shndërrua në njeri të dëshpërimit për qytetarët e Gostivarit. Vetëm e vazhdoi kaosin, e vazhdoi politikën e mos suksesit të paraardhësit të tij dhe kundërshtarit tonë politik. Prandaj, Gostivari meriton ndryshime, meriton garniturë të re politike. Atë që ne e ofrojmë është më e mira për Gostivarin në këto zgjedhje lokale.”, tha Zendeli.

Kryetari i BESËS, Bilall Kasami, theksoi se Gostivari ka nevojë për ndryshime dhe kryetar i cili do t’a dojë qytetin. “Gostivarit definitivisht i duhet kandidat i cili do t’a dojë qytetin. Lëvizja BESA ofroi program më të mirë dhe më gjithëpërfshirës zgjedhor, program të cilin së bashku me kandidatët për kryetarë e analizuan dhe për të cilën gjetëm zgjidhjet më të mira të problemeve të të gjithë qytetarëve në komunat ku marrim pjesë në zgjedhjet. Sot jemi në Gostivar që t’a përcjellim mesazhin deri te çdo gostivarasi se ardhmëria e këtij qyteti është vetëm nëse votojmë numrin 16 dhe votojmë për Fadil Zendeli. Ardhmëria e Gostivarit është me profesorin Fadil, pasi që ai është politikan i cili nuk tërhiqet lehtë nga qëndrimet e tij, ai është politikan i cili e don Gostivarin. Kishin shansë edhe Nevzati dhe Arbeni, njëri nuk arriti, për fat të keq tjetri aq më pak. Njëri e shfrytëzoi fuqinë e partisë së tij të cilën të gjithë e sollëm në qeveri si Shqipëtarë më 2001-shin me shpresë për ndryshime, kurse tjetri duket se do t’ju jap terapi të gjithëve, sikur secili është pacient i tij.”, tha Kasami.

Në tubimin foli edhe sekretari gjeneral i lëvizjes dhe ministri aktual i bujqësisë, Arjanit Hoxha.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена