Поврзи се со нас

Спорт

Заврши сезоната за КК Гостивар, Работнички оди во полуфинале 63-77

Објавено

на

Заврши и третиот натпревар од четвртфиналната серија помеѓу екипите на КК Гостивар и Работнички во кој славеше тимот од Скопје со резултат 63-77.

Дури во последните 40 минути играчите на двете екипи како да се освестија дека влогот е полуфинале во борбата за титула прикажувајќи борбена и пожртвувана игра вечерва во Младост. Натпревар со многу возбудувања кој Работнички подобро го отвори добивајќи ги првите 10 минути (13-25). Гостиварци заиграа дури во вториот период во кој успеаа да ја намалат разликата на -8 до полувремето, периодот го добија (21-17), на паузата се замина со резултат (34-42).

Гостиварската публика која дојде во голем број да ги поддржи кошаркарите на Гостивар, во вториот дел го направи она што го посакува секој спортски клуб, со громомогласна и еуфорична поддршка безмалку беше главниот играч во анулирањето на предноста на Работнички, на 9 минути пред крај Гостивар стигна до израмнување (53-53). Но, играчите на Гостивар не го искористија позитивниот момент, со неколку избрзани и неискористени напади му дозволија на Работнички повторно да го преземе водството, постигнувајќи само 12 поени во последниот период во најважниот натпревар сезонава (12-24), по што го запишаа и првиот пораз на домашен терен, Работнички славеше со конечни 63-77.

Грузиецот Корсантија беше најефикасен на натпреварот со 18 поени, но недостигаше поддршката од соиграчите, кај Работнички Умпиг со 17 и Малешевиќ со 16 поени беа најрасположени.

Ова значи крај на сезоната за КК Гостивар, Работнички продолжува во полуфиналето, каде ги чека вечниот ривал МЗТ Скопје.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 36 минути

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 1 час

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 2 часа

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 2 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 4 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 5 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 5 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Македонијапред 7 часа

Проверете го броилото да се осигурате дали имате дневна евтина струја

Гостиварпред 9 часа

Викенд временска прогноза

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 1 недела

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена