Поврзи се со нас

Гостивар

Завршна приредба и 55 години јубилеј на градинките во Гостивар

Објавено

на

Весел, возбудлив и свечен ден беше денешниот во гостиварските градинки, во кој се споија неколку убави поводи. Дечињата од големите групи ја имаа традиционалната завршна приредба, градинките воедно прославија 55 години јубилеј, а датумот (1 јуни) е и Светски ден на детето.

Свеченоста се одржа во дворот на градинката „Пролет“, каде дечињата полни со насмевки, радост и ведрина преку песни, рецитирање и игра кажаа „Збогум градинке“ и испратија искрени пораки за среќно детство, за мир и среќа, за љубов и добрина во целиот свет.

На настанот присуствуваше и градоначалникот, Арбен Таравари.

„Решивме на Меѓународниот ден на децата 1 јуни да бидеме овде во градинката, кадешто имаме нови инвестиции: детско катче и нова фасада на објектот. Нема подобар начин да им се посака здравје, успех и радост на децата, отколку со инвестирање во условите во коишто тие живеат, а знаеме дека една третина од детскиот живот поминува во градинка и училиште.“, рече градоначалникот.

Завршна приредба и 55 години јубилеј на градинките во Гостивар 01.06.2023

gradinka 2023 (2)
gradinka 2023 (21)
gradinka 2023 (15)
gradinka 2023 (12)
gradinka 2023 (1)
gradinka 2023 (17)
gradinka 2023 (6)
gradinka 2023 (11)
gradinka 2023 (3)
gradinka 2023 (4)
gradinka 2023 (18)
gradinka 2023 (19)
gradinka 2023 (22)
gradinka 2023 (10)
gradinka 2023 (7)
gradinka 2023 (20)
gradinka 2023 (16)
gradinka 2023 (8)
gradinka 2023 (14)
gradinka 2023 (5)
gradinka 2023 (9)
gradinka 2023 (13)
gradinka 2023 (23)
gradinka 2023 (2) gradinka 2023 (21) gradinka 2023 (15) gradinka 2023 (12) gradinka 2023 (1) gradinka 2023 (17) gradinka 2023 (6) gradinka 2023 (11) gradinka 2023 (3) gradinka 2023 (4) gradinka 2023 (18) gradinka 2023 (19) gradinka 2023 (22) gradinka 2023 (10) gradinka 2023 (7) gradinka 2023 (20) gradinka 2023 (16) gradinka 2023 (8) gradinka 2023 (14) gradinka 2023 (5) gradinka 2023 (9) gradinka 2023 (13) gradinka 2023 (23)

Оваа година од градинките кои се во склоп на Јавната установа „Детска радост“ во Гостивар излегуваат 268 деца, идни првачиња.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Левица: Билјана Ванковска собра 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Здравје и убавинапред 9 часа

Промени во и околу очите кои укажуваат на проблеми со срцето

Македонијапред 10 часа

Во градежништвото најмногу слободни работни места

Македонијапред 11 часа

Извршителите не ја почитуваат одредбата за застареност на долговите

Гостиварпред 13 часа

Бочварски во Гостивар: Граѓаните заслужуваат подобри и модерни патишта кои исто време ќе бидат и во функција на бизнисот

Македонијапред 14 часа

„Ова е неприродна ситуација и сериозен проблем“ – Зибери за состојбата со личните документи

Македонијапред 15 часа

Заврши мерката „гарантирана цена“ – Најавени засилени инспекции, но се бара и совест од трговците

Гостиварпред 16 часа

Очекуваме автопатот од Коридор 8 да биде готов во 2027-ма, изјави Џафери

Гостиварпред 17 часа

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 5 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена