Поврзи се со нас

Гостивар

Збратимување: Гостиварското економско училиште во партнерство со турски образовен центар

Објавено

на

  Економското училиште во Гостивар има нов проект и партнерство со стручното техничко училиште „Емел Озгур Субашај“ од Едрене, Турција. Збратимувањето беше официјализирано денес со меморандум за соработка, кој го потпишаа директорите на училиштата, кај домаќинот во Гостивар.

  Во склоп на тригодишното партнерство, предвидени се низа активности, размена на искуства и знаења, преку студиски посети, конференции, работилници и слично. Целта е подигнување на квалитетот на настава и следење на новите трендови во образованието.

  „Со ова на некој начин ги прошируваме перспективите и докажуваме дека сме биле и остануваме училиште кое ги негува мултикултурните и мултиетничките вредности во општината, државата, а сега се прошируваме и надвор од неа. Веќе формиравме координативен тим кој ќе ги организира сите предвидени активности, во кои пред се‘ ќе бидат вклучени учениците и професорите. Ќе имаме можност да се воспоставува комуникација преку видео конференции, потоа размена на ученици, односно меѓусебни посети, професорите преку информатичката технологија ќе разменуваат наставни програми и други активности“, изјави Тони Ефремоски, директор на економското училиште во Гостивар.

  Исмаил Ел Караман, директор на турското училиште изрази задоволство од воспоставената соработка и посетата на училиштето во Гостивар.

  „Денес сме во посета на економското училиште во Гостивар и на средба со раководството. Иницијативата за соработка ја имаме уште од 2019-та година, но поради пандемијата целата процедура се одолговлечи. Сега, тоа е одобрено од турското Министерство за образование, како и од овдешната општина и го официјализираме збратимувањето. Во рамки на овој договор, наши ученици ќе го посетат гостиварското училиште и обратно, значи ќе има размена на многу искуства, нови знаења и она што е најважно да се негува и развива мултукултурата“, рече  директорот.

  Во турското училиште и економското во Гостивар има слични наставни смерови, што го прави ова партнерство корисно како за наставниот кадар, така и за самите средношколци.

  Во целите на збратимувањето, меѓу другото стои и стекнување на вештини за англиски јазик, со оглед дека меѓусебните комуникации ќе се одвиваат на англиски, потоа развивање на меѓународна перспектива во рамки на училиштето, поттикување на учениците во граѓани кои ќе бидат глобално ангажирани, почитување на различности, како и обезбедување на поддршка за ученици преку спонзорство и стипендирање.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 2 минути

  Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 2 часа

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 3 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 4 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 15 часа

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 17 часа

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Македонијапред 21 час

  Нови 101 случај на заболени од Ковид-19, починати 13, а оздравени 393 пациенти

  Гостиварпред 21 час

  Загрижувачко: Повторно нови случаи на семејно насилство во Гостивар

  Македонијапред 22 часа

  Намалување на цените на горивата од полноќ

  Македонијапред 22 часа

  Најавено можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

  Гостиварпред 23 часа

  Измамник зел пари од гостиварки за да им отстрани црни магии

  Вестипред 24 часа

  Се‘ што е до сега познато за Омикрон

  Гостиварпред 1 ден

  Донаторска акција за новогодишни радости на дечињата од Дневниот центар во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 4 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Македонијапред 7 дена

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 6 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Гостиварпред 1 недела

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!