fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

„Здрави, насмеани и распеани деца“ – во гостиварските градинки одбележана Детската недела

Објавено

на

Под мотото „Здрави, насмеани и распеани деца”, со низа различни активности, во детските градинки во Гостивар се одбележа Светската недела на детето.

Последниот настан во вид на хуманитарна акција, се организираше денес, во соработка со гостиварскиот Црвен Крст.

Дечињата донираа облека, обувки, играчки, а во знак на благодарност за хуманоста што ја искажуваат добија скромни подароци.

„Ја завршуваме детската недела со акција под мотото „Од дете за дете“. Преку целата недела имавме разни активности, ликовни, музички со музичкиот соработник, традиционални игри, прошетки на чист воздух. Децата имаат право да бидат среќни, радосни, безбедни, а ние сме тука за да им го овозможиме тоа“, изјави Мирјана Мицоска, директор на детските градинки во Гостивар.

Црвениот Крст и покрај пандемијата не ги запоставува акциите, особено оние коишто имаат традиција, како што беше денешната, секако со почитување на протоколите.

„Децата се секогаш подготвени да покажат хуманост, така е и овојпат, преку собирање на гардероба, играчки кои не им се потребни, а кои за некои нивни врсници, другарчиња многу ќе значат. За нивниот труд и хуманост, Црвениот Крст издвојува скромни подароци, во знак на благодарност“, Горан Михајловски од Црвениот Крст – Гостивар

Собраните донации од дечињата, Црвениот Крст ќе ги распредели до социјално загрозени семјества.

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 10 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 12 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 13 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 14 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 16 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 16 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 17 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 17 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!