Поврзи се со нас

Занимливости

Здраво хоби: Читањето книги го штити мозокот од сенилност

Објавено

на

Читањето книги поттикнува развој на емпатија, ги ублажува симптомите на депресија, го „изострува“ мозокот и ја забрзува неговата работа.

Во последните десет години луѓето сè помалку читаат, а тоа особено важи за помладите генерации, предупредуваат експертите.

Студиите покажуваат дека луѓето кои редовно читаат решаваат мисловни задачи побрзо, генерално се поинформирани и имаат подобар вокабулар.

Луѓето кои редовно читаат го одржуваат мозокот „во форма“ до старост, според истражувањето на Универзитетот во Чикаго. Според тоа истражување, луѓето кои читаат имаат трет помал ризик од развој на деменција и Алцхајмерова болест во староста, пишува ХафПост.

Читањето е еден од најефикасните начини за ослободување од стресот, покажа истражувањето на Универзитетот во Сасекс.

Врз основа на ова истражување, беше заклучено дека луѓето, откако уживаа во омиленото читање, постигнаа поголем мир отколку по слушање музика или одење, а шест минути читање се доволни за тој ефект.

Иако постојат предрасуди кон литературата за „самопомош“, експертите докажаа дека читањето книги со позитивни ставови навистина го подобрува расположението и ги намалува симптомите на депресија. Најважниот сегмент на ваквото читање е искуството на други луѓе кои даваат надеж дека ситуацијата може да се промени.

Делата на фикцијата се одлични за зајакнување на емпатијата, покажа студија на магазинот „Плос Оне“, спроведена во Холандија. Така, мистериите, бајките, па дури и криминалистичките романи го поттикнуваат развојот на сочувство кон другите луѓе и ни го олеснуваат „уживањето“ во нивните проблеми.

Читањето пред спиење е една од одличните рутини за заспивање, бидејќи го намалува нивото на стрес хормони во крвта. Исто така, книгите ќе „вметнат“ разни идеи во мозокот кои поттикнуваат богати соништа и помагаат во развојот на креативноста.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 59 секунди

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 49 минути

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 2 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 3 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 4 часа

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 4 часа

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 16 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 18 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 20 часа

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена