Поврзи се со нас

Македонија

Здравствените власти остануваат на ставот дека најавените мерки се неопходни, синдикатите реагираат

Објавено

на

  Предлог-мерките на Комисијата за заразни болести со кои се бара вработените во јавниот сектор на работното место да приложат сертификат за вакцинација, негативен ПЦР тест со важност од 72 часа кој ќе го прават на нивни трошок или сертификат за прележан ковид се уште ја бранува јавноста. Надлежните здравствени власти остануваат на ставот дека овие мерки треба да се применуваат, додека синдикатите сметаат дека тестирањето не треба да биде на трошок на вработените.

  За предлог-мерките, како што најави министерот за здравство Венко Филипче, ќе се разговара во понеделник на седница на Главниот кризен штаб, а потоа и на Влада.

  – Тоа е нешто што ќе го разговараме неделава што е пред нас. Оваа мерка ќе ја дискутираме на Главниот кризен штаб во понеделник, а потоа и на седница на Влада. Искомуницирав и со претседателот на Синдикатот на здравство, кој апсолутно дава поддршка на оваа мерка, но, исто така го иницираше прашањето, исто како и другиот синдикат УПОС, што со оние кои нема да ја почитуваат оваа мерка, рече  вчера Филипче, одговарајќи на новинарски прашања по заедничката прес-конференција со сопругата на полскиот претседател и сопругата на претседателот Пендаровски.

  Мерката за задолжителна вакцинација на здравствените работници, според Филипче, е важна затоа што смета дека токму тие треба да бидат пример за останатите граѓани.

  – Доколку пациентите доаѓаат таму да се лекуваат, мора да знаат дека луѓето кои ги лекуваат се целосно вакцинирани, рече Филипче.

  Анализата на Министерството за здравство покажува дека процентот на заразени и на хоспитализирани лица кои не се вакцинирани е голем. Во периодот од 6 август до завчера вкупно на ниво на држава, 53.682 граѓани биле позитивни на Ковид-19 од кои 69 отсто или 36.980 граѓани биле невакцинирани, а 31 отсто или 16.702 лица вакцинирани. Од моментално хоспитализираните 534 пациенти, 123 биле целосно вакцинирани, додека останатите се невакцинирани. Анализата покажува дека и смртноста е драстично поголема кај невакцинираните. Од вкупниот број починати, 80 проценти биле невакцинирани, а 20 отсто вакцинирани.

  – Според анализите, починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања. Секоја вакцина која ја имаме на располагање е безбедна, нагласија од Министерството.

  Синдикатите генерално не се согласуваат со мерките што ги предлага Комисијата за заразни болести. Сметаат дека тестирањето не смее да биде на трошок на вработените и дека преку едукативни кампањи треба да се подигне свеста за бенефитите од вакцинирањето. По реакциите на Сојузот на синдикати на Македонија и Конфедерацијата н слободни синдикати, вчера реагираше и Синдикатот на културата од каде велат дека вакцинирањето треба да биде личен избор. За нив е неприфатливо трошокот на ПЦР тестирањето да биде на трошок на вработените имајќи предвид дека платите кај поголем дел од вработените се движат под просекот.

  -Како Синдикат кој се грижи за здравјето на своите вработени, ние не сме против вакцинирање. Тоа го покажавме уште на 5 март оваа година со дописот до нашето ресорно Министерство и Министерството за здравство, кога реагиравме и побаравме вработените во културата да бидат ставени на приоритетна листа за вакцинација, со што сметавме дека ќе се овозможи нормализирање на работата на институциите од културата, наведоа од Синдикатот на културата.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 45 минути

  Гостивар го доби најмодерниот Рамсторе супермаркет

  Гостиварпред 1 час

  ОЈО Гостивар: Лажниот оџа од Кочани осомничен за полов напад врз дете и за измами

  Гостиварпред 2 часа

  Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 3 часа

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 5 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 5 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 17 часа

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 19 часа

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Македонијапред 23 часа

  Нови 101 случај на заболени од Ковид-19, починати 13, а оздравени 393 пациенти

  Гостиварпред 23 часа

  Загрижувачко: Повторно нови случаи на семејно насилство во Гостивар

  Македонијапред 23 часа

  Намалување на цените на горивата од полноќ

  Македонијапред 24 часа

  Најавено можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

  Гостиварпред 1 ден

  Измамник зел пари од гостиварки за да им отстрани црни магии

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 4 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Македонијапред 7 дена

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 6 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Гостиварпред 1 недела

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!