fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Здружението „Заедно можеме“ ја најави филантропската аукција на слики и фотографии изработени од деца со посебни потреби

Објавено

на

Здружението „Заедно можеме“ денеска на прес-конференција ја најави Тивката филантропска аукција со слики и фотографии под мотото „Аукција за акција“, што ќе се одржи во среда (30 септември) во хотел-ресторан Игнација – Гостивар, со почеток во 19:00 часот.

„Карактеристично за оваа аукција е што сликите и фотографиите што ќе бидат изложени за продажба, ги создале децата со посебни потреби – членови на здружението „Заедно можеме“, но под менторство на познати ликовни уметници. Сликите се изработија на Меѓународниот ликовен симпозиум „Струга 2020“, а некои од нив беа довршени во посбена работилница во Галеријата „Арт Лукс“ во Гостивар, постојано под менторство на ликовни уметници. Додека во друга активност, ангелите – како што ги нарекуваме децата членови на здружението „Заедно можеме“, под менторство на уметничкиот фотограф, Осман Демири, фотографираа поатрактивните делови на градот Гостивар.“, изјави Шпенди Салија, претседател на Здружение „Заедно можеме“.

На аукцијата ќе бидат изложени 20 селектирани фотографии со димензии 50х70см и ќе имаат иста почетна цена, како и 34 слики со различни димензии, чии почетни цени ќе се разликуваат.

„Нашата цел како здружение „Заедно можеме“ е на аукцијата да собереме 200.000 денари, кои ќе бидат наменети за спроведување културно-забавни и спортско-рекреативни активности со членовите на здружението. Но, собирањето средства не е единствената цел на оваа филантропска аукција на фотографии и слики. Ние сакаме тоа да биде вистински културен настан, но сепак малку поинаков, со сензибилизирачки карактер и ова да е само почеток на нова форма на филантропија. На крајот на краиштата, затоа го избравме мотото: „Аукција за акција“, појасни Салија.

На настанот задолжително да се почитува протоколот за заштита од Ковид-19.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!