Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зеленчук кој треба да го јадете секој ден: го спречува згрутчувањето на крвта, го помага варењето и ги топи мастите

Објавено

на

Доколку сте во можност, доматите треба да ги консумирате секој ден бидејќи тоа е зеленчук кој ги топи мастите, поволно делува на крвната слика како и на варењето.

Многу луѓе не консумираат домати доволно често, а има неколку важни причини зошто треба да ги вклучите во задолжителен дел од вашата исхрана.

Истражувањата покажуваат дека ликопенот, кој се наоѓа во доматите, може да го спречи развојот на клетките на ракот, особено ракот на простата, желудникот и дебелото црево, пишува Healthline. Исто така, корисно е да се знае дека готвењето домати го зголемува нивото на ликопен во споредба со сировите домати.

Доматите се богати со витамин Ц, кој е природен антиоксиданс. Покрај тоа, содржи витамин А, железо и калиум, кои играат клучна улога во одржувањето на здравјето на нервите и нормалната циркулација на крвта.

Витаминот К, присутен во доматите, е важен за згрутчување на крвта. Јадењето домати секојдневно исто така ќе ви помогне да ја одржите вашата кожа здрава и блескава.

Доматите можат да ја намалат штетата предизвикана од консумирањето тутун благодарение на кумаринот и хлорогените киселини кои ги содржи.

Ако се обидувате да ослабете, доматите ќе ви бидат од голема помош. Тој е нискокалоричен и богат со влакна, што значи дека ќе ве држи сити подолго време и помага во подобро топење на мастите.

Ако можете, обидете се да го јадете секој ден.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена