Поврзи се со нас

Занимливости

Земјата што има двапати повеќе пирамиди од Египет

Објавено

на

Во северниот дел на африканската пустина, каде што единствен посетител е само свирежот на ветрот, лежат десетици заборавени гробници кои ја чуваат историјата на регионот.

Судан, земјата што е избришана речиси од секоја туристичка понуда. Има двојно повеќе пирамиди отколку што ќе најдете во Египет, а древниот град Солеб, дом на истоимениот храм, е еден од најдобро зачуваните храмови во регионот. Се наоѓа на западната страна на реката Нил, а го изградил фараонот Аменхотеп III во 14 век п.н.е. Најмногу го посетувал болниот владетел-дете, Тутанкамон, кој своето име го врежал на еден од лавовите што некогаш го чувале влезот, а сега се наоѓаат во британскиот музеј.

Почнувајќи од 3.000 – тата , па сѐ до 2.890 – тата година п.н.е. египетските фараони ги испратиле своите војски јужно по течението на Нил, во потрага по злато и робови. Кога го достигнале крајниот југ и планината Џебел Баркал, изградиле тврдина, а подоцна и храмови, сакајќи да ја покажат својата доминација над Нубијците.

Освоената територија станала позната под името – Куш. Кога во 1070 година п.н.е египетското царство почнало да пропаѓа, Нубијците сталане слободен народ. Сепак, религијата од Египќаните, вклучувајќи ја и изградбата на пирамидите и натаму останата присутна.

Следувал векот на владеење на црните фараони. Последното поголемо наоѓалиште на нивните гробници бил градот Меро, на источниот брег на Нил, каде што се пронајдени повеќе од 200 пирамиди, распоредени во три населби.

Во северната населба постојат 43 пирамиди кои денес се на листата на Унеско. Интересно е тоа што на нив има врежани слики од слонови, жирафи и газели, што укажува дека во регионот што денес е недогледна пустина, некогаш имало бујни пасишта и извори на вода.

До 300 – тата година од новата ера царството на Куш било пред колапс. Честите напади и влијанијата од Етиопија и Рим биле пресудни за негово потполно пропаѓање. Во регионот се наметнале христијанството и исламот, а молитвите кон египетскиот бог Амон, почнале да бледеат.

Денес, единственото сведоштво за некогашното моќно царство се стотиците пирамиди кои чекаат сериозна промоција и дополнителни истражувања.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 7 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 9 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 13 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 15 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 16 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 17 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 18 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 19 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена