Поврзи се со нас

Занимливости

Земјата во 2020 година се вртела најбрзо во последните 50 години

Објавено

на

  Во изминатата 2020 година беа забележани 28 најкратки денови од 1960 година, а нашата планета се вртеше околу својата оска неколку милисекунди побрзо од просекот.

  Сепак ова не треба да нè загрижува, ротацијата на Земјата околу својата оската цело време варира по малку затоа што врз неа влијаат промените во атмосферскиот притисок, ветровите, океанските струи и движењата на јадрото.

  Ваквото едвај забележливо зголемување или намалување на брзината може да биде незгодно само за оние кои се занимаваат со ултра-прецизни атомски часовници кои мерат Координирано универзално време (UTC), според кое ги „навиваме“ и нашите часовници. Кога ротацијата на Земјата отстапува од UTC за повеќе од 0,4 секунди, UTC тогаш почнува да прави прилагодувања.

  Додавање секунди

  Досега, за време на прилагодувањето кон крајот на јуни или декември, „престапните секунди“ беа главно додадени за да се усогласи UTC со астрономското време. Тоа е, до неодамна, вкупниот тренд на ротација на Земјата забавуваше од почетокот на прецизните мерења на сателитите кон крајот на 1960-тите и раните 1970-ти.

  Од 1972 година, експертите додадоа скок секунда приближно секоја година ипол. Последното вакво прилагодување беше во 2016 година, кога на крајот на годината, во 23 часот, 59 минути и 59 секунди, беше додадена една „скок секунда“.

  Минатата година работите беа подредени поинаку, а сега, за прв пат, научниците размислуваат да одземат една секунда од UTC. Имено, денот трае во просек 86.400 секунди, но астрономскиот ден во 2021 година ќе биде пократок за 0,05 милисекунди во просек. На крајот на годината, тоа може да биде заостанување од 19 милисекунди.

  Минатата година имавме 28 побрзи денови од најбрзата 2005 година

  – Ако брзината на ротација на Земјата се забрза, сосема е можно да биде потребен негативен скок во секунда. Засега е рано да се каже дали тоа навистина ќе се случи – изјави физичарот Питер Виберли од Институтот за национална лабораторија за физика во Велика Британија.

  – За иднината на престапните секунди се дискутира на меѓународно ниво. Можно е потребата од негативен скок во секунда да ја поттикне одлуката за целосно укинување на престапните секунди – додаде тој.

  Астрономски гледано, Земјата го сруши претходниот рекорд за најкраток астрономски ден поставен во 2005 година 28 пати минатата година. Во текот на најкраткиот ден од таа година, 5 јули, нашата планета се вртеше околу својата оска 0,0516 милисекунди побрзо од просечната 86,400 секунди. Најкраткиот ден во 2020 година беше 19 јули, кога планетата ја заврши својата ротација за 1,4602 милисекунди побрзо од просекот.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 9 часа

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 10 часа

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 13 часа

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 14 часа

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 15 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 15 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 17 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 18 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 19 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 19 часа

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 1 ден

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 1 ден

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Вестипред 7 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!