Поврзи се со нас

Македонија

Земјоделците може да аплицираат за државни пари, објавени повици за 5 мерки

Објавено

на

  Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и директорот на Платежната агенција Никица Бачовски денеска соопштија дека се објавени пет јавни повици од Програмата за рурален развој: за  руралните жени – носители на носители на земјоделски стопанства, за набавка на трактори, за набавка на силоси за жито, за набавка и опремување мандри, како и за набавка на опрема за производство на тутун.

  Николовски и Бачовски на прес-конференција во Владата информираа дека рокот за поднесување барања е до 20 мај 2022 година и апелираа земјоделците да ја искористат поддршката.

  Од петте повици, нагласија, три се однесуваат на целосно нови мерки, за набавка на силоси, за изградба на мандри и за набавка на производна опрема за тутун. Останатите два, се за рурални жени и трактори, мерки кои континуирано се спроведуваат.

  Министерот и директорот најавија повици за уште две мерки: млад земјоделец и набавка на специјални комбајни за ориз.

  -Целиот пакет мерки за кој објавуваме јавни повици во рамки на Националниот план за производство на храна преку Програмата за рурален развој, изнесува 500 милиони денари, истакнаа Николовски и Бачовски.

  Информирајќи детално за секој од петте повици, министерот потсети дека мерката за руралните жени е првпат воведена во 2019 година.

  -Доделените 250 грантови досега покажуваат дека ова е успешна приказна и токму тоа не мотивираше годинава максималниот износ по корисник да го зголемиме двојно, од досегашните 3 000 на 6 000 евра. Ги повикувам сите жени земјоделки да ја искористат оваа можност од државата, да аплицираат на јавниот повик и да ги реализираат своите бизнис идеи, рече Николовски.

  Вториот јавен повик, за модернизација на земјоделски стопанства, се однесува на поддршка за набавка на трактори.

  -На минатиот јавен повик од оваа мерка беа склучени договори со 540 корисници со вкупен износ од 206 милиони денари. Ова е доволен доказ за големиот интерес кај земјоделците за оваа мерка. Овој јавен повик има за цел да ги поттикне производителите на поледелски и индустриски култури да набават соодветни трактори за да ја зголемат продуктивноста. Производителите на пченица, јачмен, пченка, сончоглед и другите житни и индустриски култури треба да ја искористат оваа можност која им ја нуди државата, подвлече министерот.

  Според него, за зголемување на складишниот капацитет на сточна храна за сопствени потреби се воведува мерката набавка на силоси. Целта е сточарите да обезбедат доволно количини во екот на жетвата како механизам за намалување на негативни влијанија од пазарот и поголема стабилност и снабденост на фармите.

  -Дополнително, за сточарите воведовме и наменска мерка за изградба на мандри. Со оваа поддршка овозможуваме на своите бачила одгледувачите да инвестираат во објекти за преработка на млекото од сопствено производство што ќе придонесе поголеми приходи, развој на крајни производи и подобар пласман, објасни Николовски.

  За тутунскиот сектор предвидена е поддршка за набавка на производна опрема.

  -Ги повикувам сите тутунари со површини од над 0,5 хектари да ја искористат оваа можност за да го модернизираат своето производство преку набавка на нови машини за расадување и нижење тутун, како и конструкции за сушење на тутунот, рече министерот и дополни дека очекува рекордно висок број апликации за повиците.

  Директорот на Платежната агенција Бачовски ги прецизираше условите за доделувањето на поддршката од петте повици.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 12 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 13 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 16 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 17 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 18 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 19 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 19 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 21 час

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 23 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 24 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 2 дена

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 2 дена

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена