fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Контакт телефони од Амбасадата на РМ во Рим. Утрово нов земјотрес во Италија

Објавено

на

Силен земјотрес ја потресе централна и јужна Италија утринава по 07:30 часот. Според податоците на Европскиот сеизмолошки центар, потресот е со магнитуда од 6,6 степени по Рихтер. Спасувачки служби интензивно пребаруваат под урнатини од згради по новиот силен земјотрес што ја погоди централна Италија, во обид да спасат повредени и да утврдат дали има загинати.

Директорот на италијанската Служба за цивилна заштита во регионот на Марка, Чезаре Спури изјави дека има информации оти во многу градови на подрачјето погодено утрово од земјотресот има урнати згради.

Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги известува сите заинтересирани дека за прашања поврзани со безбедноста на македонските граѓани кои во моментот се наоѓаат во Италија, можат да се обратат на дежурните телефони во Амбасадата на Република Македонија во Рим, Италијанска Република, како и во Министерството за надворешни работи.

Амбасада на Rепублика Македонија во Рим:
Емилија Николовска
Мобилен телефон: 00393889050310
Семра Рамадани Алими
Мобилен телефон: 00393485273136
Адреса: Via Bruxelles 73/75, 00198 Rome
Е-пошта: rome@mfa.gov.mk

Министерство за надворешни работи:
Силвана Ивановска
Мобилен телефон: +38972 239 052
Е-пошта: silvana.ivanovska@mfa.gov.mk

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!