fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Земјотресот ја замати водата во мавровскиот регион – ЈПКД Маврово со препорака да не се пие

Објавено

на

Од силниот земјотрес што го погоди утрово гостиварскиот регион, со епицентар кај селото Леуново дојде до заматувње на водата за пиење во водоводот на мавровското подрачје. Јавното комунално претпријатие „Маврово“ околу 9.30 минути излезе со препорака граѓаните за сега да не ја користат водата за пиење.

„Поради земјотресот кој епицентар беше во Мавровскиот регион, дојде до заматувње на водата за пиење во водоснабдителните мрежи. Ви препорачуваме извесен период додека потресите не се смират, водата директно од вашите чешми да не ја пиете“, соопштија од претпријатието.

Земјотресот се случи рано утрово во 4.54 часот. Според мерењата на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, земјотресот имал јачина од 5 степени по Рихтер. Материјални штети до сега не се пријавени.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!