fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Земјотресот предизвика одрон на патот Дебар – Маврово, сообраќајот е во прекин

Објавено

на

Последниот посилен зејотрес регистриран околу 15 часот и 30 минути, со јачина од 4,9 степени по рихтеровата скала предизвика одрон на патниот правец Дебар-Маврово. Од Автомото Сојузот на Македонија информираат дека сообраќајот е во прекин во двата правци и дека се работи на расчитување.

Ова беше еден од серијата земјотреси што го затресе западниот дел од земјава. Најсилниот беше во 4.54 наутро со јачина од 5 степени по Рихтер и епицентар во Леуново. Сеизмолошките станици во текот на денот регистрираа над 7 други потреси со јачина меѓу 2,7 и 4,9 степени.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!