fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Зголемен бројот на првачиња во општина Маврово и Ростуше

Објавено

на

Во училиштата на подрачјето на општина Маврово и Ростуше, новата учебна година започна за над 680 основци и средношколци. Годинава, се бележи пораст на бројот на првачиња. Запишани се 52, што е за десетина повеќе од лани.

„Надежта на нашата Општина е во младите и образовани кадри кои треба нашиот регион да го направат попросперитетно место со многу подобри услови за живеење. На сите вработени во училиштата им посакувам успешна работа, а на сите ученици пред се` здравје, успех и добри резултати во натамошното образование“, изјави градоначалникот Медат Куртовски, кој ги посети училиштата на првиот ден од новата учебна година.

Од општина Маврово и Ростуше информираа дека претходно биле извршени сите подготовки за непречено одвивање на наставата и подигнување на нивото на хигиена со темелна дезинфекција на просториите во училишните објекти.

Во Средното општинско училиште во Ростуше оваа година настава ќе следат 136 ученици, од кои 50 во прва година, додека во основните училишта има околу 550 ученици.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!