fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Зголемена бројка на новозаразени со корона во Гостивар, ќе има ли подрачјето нов ковид бран?

Објавено

на

Министерството за здравство денес потврди 29 нови случаи на коронавирус во регионот на Гостивар. Дали по двомесечното затишје на ширење, вирусот повторно зема замав меѓу населението од гостиварското подрачје, или денешната статистика е изолиран пример, останува да се види во наредните денови.

Во изминатото деноноќие во земјава од 3.312 ковид тестови, позитивни се 807, што е 24%. Најголемиот дел од новите заболени се од Скопје-359, Куманово и Охрид-38, Струмица, Неготино и Кавадарци-36, Гевгелија-35, Тетово и Прилеп-34, Гостивар-29..

Оздравени се вкупно 135 пациенти, додека починале 4 од Скопје и 1 од Штип.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!