Поврзи се со нас

Спорт

Желимир Обрадовиќ – Прв тренер во историјата со 500 натпревари во Евролига

Објавено

на

Најдобриот кошаркарски тренер на денешницата, вчера запиша уште еден јубилеј на своето дебело конто, покрај деветте трофеи во Евролигата, Обрадовиќ е тренер со најмногу настапи во ова натпреварување.

Мечот против Фенербахче, за популарниот „Жоч“ беше 500-ти натпревар на клупата во елитното европско натпреварување, а се смета од разделбата на Евролигата со ФИБА во текот на 2000 година, до денес. Во пресметките не се вклучени натпреварите кога успеа да се искачи на врвот на Европа со Партизан , како и оние во Хувентуд, Реал и Бенетон, каде што исто така собра импресивен број на натпревари што ги водеше.

Кога се ќе се собере, Обрадовиќ го предводеше тимот на Панатинаикос вкупно 227 пати, потоа 217 натпревари беше тренер на Фенербахче, додека 56 пати беше на клупата на Партизан.

Што се однесува до процентот на успех, тој постигна 338 победи на 500 натпревари и тоа е процент од 67,60%.

Обрадовиќ ја освои својата прва титула во Евролигата за време на неговиот прв период со Партизан во 1992 година, а истото го повтори и во 1994 година со шпански Хувентуд, во 1995 година со Реал Мадрид, пет пати со Панатинаикос (2000, 2002, 2007, 2009 и 2011 година) и еднаш со Фенербахче (2017 година).

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена