Поврзи се со нас

Гостивар

Жители на Бањешница реагираат на нечистотија и смрдеа од каналот за наводнување кој им минува покрај куќите

Објавено

на

  Граѓани од населбата Бањешница во Гостивар денес излегоа на мирен протест  да искажат револт за проблем со којшто се соочуваат од каналот за наводнување, што поминува покрај куќите. Посочија дека во каналот се слеваат отпадни и фекални води од погорните населби, се шири нечистотија и непријатна миризба. Велат, така било долго време, бараат да се исчисти, санира и трајно да се реши проблемот со канализација за да нема повеќе истекување на отпадни води.

  „Постојано смрди, не можеме да излеземе во двор, во бавча, да ги пуштиме децата да играат. Гледајте како гнасна вода тече од цевките во каналот. Треба да се преземат мерки, еднаш засекогаш да се направи канализација, да се исчисти и среди каналот и тука веќе да не течат секакви нечистотии. Над 500 куќи во населбата имаат мака од овој проблем“, рече Фикмет Зенки, жител на населбата.

  На неговата изјава се надоврза Зариф Муслиу: „Како е можно во 2021 година, канализација да се слева вака надвор, на улица. Го има ли некаде ова на друго место во светот. Па, од вакви нечистотии се фаќаат секакви болести.“

  Граѓаните покажаа и документ со потписи кој го доставиле до Општина Гостивар, со кој бараат да комуналното претпријатие да го исчисти коритото на каналот и да се ослободи каналската мрежа. „Уште пред повеќе од месец дена доставивме барање официјално, но до сега не дошле да преземат мерки“, рекоа тие.

  За став околу проблемот се обративме до Јавното претпријатие Комуналец.

  „Иако не сме надлежни за одржување на каналот за наводнување, тоа е под ингеренции на водостопанство, ние како претпријатие два пати во годината сме вршеле чистење на тој канал, од старите касарни до Мало Турчане. И повторно ќе излеземе во пресрет на граѓаните и ќе го исчистиме. Што се однесува до слевањето на отпадните, фекалните води, веќе е изготвена физибилити студија за фекална мрежа, и се подготвува проект, кој предвидува поврзување и на населбите Циглана 1 и 2. Тука зборуваме за долгорочно решавање на проблемот.“, рече директорот Исак Лазами.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 1 час

  Филипче: Од утре почнува вакцинацијата со трета доза против ковид-19

  Здравје и убавинапред 4 часа

  Чај од лешник – истакнат во народната медицина, еве за што помага

  Македонијапред 6 часа

  Недела неработен ден, наверојатно по завршување на изборите

  Гостиварпред 7 часа

  19 казни за брзи возачи на подрачјето на Гостивар

  Занимливостипред 19 часа

  Во САД се планира изградба на пустинска еко-футуристичка метропола – ТЕЛОСА

  Гостиварпред 20 часа

  „Гостивар, семеен град“- работилница на Форумот на жени на ДУИ

  Гостиварпред 21 час

  Во возило што го управувал гостиварец пронајдени мигранти од Сомалија, Сирија и Пакистан

  Гостиварпред 21 час

  Партиите во Гостивар се обврзаа дека ќе го слушаат гласот на младите

  Гостиварпред 22 часа

  Ковид извештај:17 починати во последно деноноќие, пријавени и 3 смртни случаи од претходно

  Гостиварпред 24 часа

  Младински форум на ДУИ во Гостивар постави фотографии со кучиња во малиот парк

  Македонијапред 1 ден

  78% од новите случаи и 80% од хоспитализираните со ковид се невакцинирани-анализа на МЗ

  Гостиварпред 1 ден

  Делегација на Сојузот на турски општини во посета на Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Апсења во Гостивар, 4 млади завршиле во станица

  Македонијапред 2 недели

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Починатото лице на 23 години од Гостивар немало хронични болести и не било вакцинирано против ковид

  Гостиварпред 1 недела

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Во Маврово Ростуше поднесени 2 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварец ја нападнал сопругата додека биле на гости кај роднини

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишен од слобода угостител во чиј локал имало гости без сертификат за вакцина

  Локални избори 2021пред 2 недели

  СДСМ и ВМРО ДПМНЕ без кандидати за градоначалник во Гостивар, Матески и Димовски носители на листите

  Гостиварпред 2 недели

  Дискусија во Гостивар: Пандемијата ги погоди угостителите, занаетчиите, бизнисите…

  Гостиварпред 2 недели

  Модуларната болница во Гостивар привремено ќе се затвори

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварско-Две лица приведени за кражба, физички напад поради недоразбирање во сообраќај

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварец се нафрлил врз сопругата, во нападот учествувале и неговите сестри и мајка

  Гостиварпред 1 недела

  Физички напад во казино во Гостивар, приведени 2 лица

  Спортпред 4 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!