Поврзи се со нас

Гостивар

Живописот во црквата Св. Димитрија во Гостивар ќе се реставрира

Објавено

на

Во текот на годинава ќе се реставрира живописот во храмот „Свети Димитрија“ на старите градски православни гробишта во Гостивар. Проектот за изведување конзерваторско-реставраторски работи на живописот е еден од проектите на гостиварскиот Конзерваторски центар за 2022-ра година кои добија финансиска поддршка од Министерството за култура и влегоа во Програмата за култура од национален интерес. За негова реализација ќе бидат издвоени половина милион денари. Храмот Св. Димитрија прв пат бил живописан во 1867 година од страна на познатиот Дичо Зограф, кој со својата тајфа работел во гостиварско. Во 1976 година фреско-живописот бил возобновен. Претходно, во истата црква, која датира од 1840 година, се спроведе реставрација на покривот и фасадата.

Министерството за годинава му одобри на Конзерваторски 6 проекти за заштита на културно-историското наследство, со вкупна вредност од 2,3 милиони денари. Најмногу пари се издвоени за третата фаза од реконструкцијата на старата џамија во Равен, милион и половина денари.

За евиденција на камена пластика на сакралните и профани објекти одобрени се 100.000 денари, за одржување на објекти од културното наследство 50.000, и по 80.000 денари за валоризација на објекти во Вруток и за основен проект за реставрација на Беговата куќа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Спортпред 3 минути

КК Гостивар денеска го пречекува седмопласираниот Еуроникел

Гостиварпред 1 час

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 2 часа

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 3 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 4 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 18 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 21 час

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 21 час

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 24 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена