Поврзи се со нас

Деца Родители

Животни циклуси на семејството – Во првата фаза се поставуваат правилата на заедничкото живеење

Објавено

на

 

Патеката која ја минува секое семејство на својот животен пат е кружна и се означува како животен циклус на семејството. Животниот циклус на семејството почнува со формирање на бракот, со одвојување од родителите, потоа продолжува со раѓање на деца, живеење во семејство со потомство и завршува со стареењето.

Во текот на својот развој семејството постојано е под влијание на надворешната средина. Семејството во својот развиток е тесно поврзано и зависно од културолошките и општествените норми и стандарди.

Семејството минува низ повеќе животни циклуси кои се идентификуваат според промените поврзани со семејството. Меѓу нив се склучувањето на брак, раѓањето на децата, неговото поаѓање во училиште, влегување во фаза на адолесценција, напуштање на семејството на родителите и влегување на семејството во период на стареење.

Секоја од овие фази во семејството има одредени цели и задачи, кои треба успешно да ги заврши. Само успешно завршување на целите и задачите од претходната фаза му овозможува на семејството полесно решавање на задачите во следната фаза.

 

Почеток на семејството

 

Првата фаза на животниот циклус на семејството го опфаќа периодот на моментот на склучување на брак па се до раѓање на првото дете. Основна задача во оваа фаза е да се воспостават правилата на заедничко живеење.

Во теркот на оваа фаза партнерите треба да научат да живеат заедно, што е многу поразлично од периодот кога тие биле момче и девојка. Брачните партнери треба да ги развијат моделите на комуникација низ вербалниот дијалог и нивното однесување. Во оваа фаза се поставува и структурата на меѓусебните односи како и односите со поширокото семејство.

Брачниот пар преставува полупропустлива граница во однос на надворешната средина, кон членовите на семејството, на пријателите, на роднините, на колегите…

Во брачните односи се воспоставуваат нови правила за функционирање,многу поинакви од оние во предбрачниот период. Некои правила се договараат, а некои се пренесуваат од стекнатите модели во родителските домови. Неопходно е договарање за позначајните заеднички обврски и одговорности, во прв ред околу поделбата на работата, егзистенцијалните прашања, интересите, плановите, планирањето на семејството, слободното време, комуникација со надворешната средина и слично. Поедноставно кажано во оваа фаза се поставува структурата, не само на односите помеѓу партнерите, туку и на односите и релациите со поширокото семејство.

Она што во оваа фаза бракот го прави подложен на потенцијални кризи е сложеноста на односите во кои секој од партнерите внесува обрасци и модели од своите примарни семејства, индивидуални чувства, потреби и очекувања.

Во оваа фаза доаѓа до кризи доколку брачните партнери не успеале да формираат модел за разрешување на конфликтите. Ако партнерите не се во состојба да ги утврдат границите на односите со родителите, со роднините, со пријателите, односно ако не воспостават успешна комуникација за надминување на кризите, тие се натрупуваат и се продлабочуваат.

Токму од тие причини, оваа фаза е многу битна за секој брачен партнер. Правилата што се воспоставуваат во оваа фаза се провлекуваат низ целиот животен циклус на семејството. Затоа може да се случи, доколоку партнерите не ги надминале недоразбирањата од претходната фаза, да бидат генератор за нови кризи.

 

( следува Семејство со мало дете)

 

пишува: м-р Слаѓана Ангелкоска, психолог

Советувалиште за брак и семејство,

Центар за социјална работа

                     Гостивар

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 6 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 7 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 9 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 11 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 12 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 13 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 14 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 15 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 16 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена