fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Животните знаат кога сте неправедни кон нив

Човекот по природа има чувство за праведност, а од еволутивен аспект би можело да се заклучи дека станува збор за начин на постигнување лична корист. Но таа корист е важна и за човечката соработка која се базира на реципрочниот алтруизам – им помагаме на оние кои ни помогнале.

Но што е со животните? Не разликува ли нас чувството за праведност од другите животни, и дали постои такво чувство кај нив?

Со спроведување на тест за интегритет кај животните, научниците откриле дека ние не сме единствените кои имаат чувство за праведност. По завршувањето на тестот, една единка добила награда за завршената задача, додека друга добила утешна награда – што, всушност, на животните ова не им се допаѓа.

Истиот тест е направен и кај еден вид од семејството на врани. Враните морале да им вратат на истражувачите жетон со што би добиле награда. Наградите се состоеле од парчиња краставица и зрна грозје. Грозјето за враните претставува едно од најомилените јадења, па така една единка почнала да протестира барајќи од истражувачот грозје наместо краставица.

Освен тоа кога една единка напорно работела за својата награда, а на другата оваа награда и била подарена, онаа која се трудела престанала да учествува.

Враните не се единствени. Неправдата ја препознаваат и други примати како шимпанзата и макаки мајмуните, па дури и некои високо социјални цицачи како кучиња и стаорци.

Истражувањето е објавено во списанието The Conversation, а главен автор на студијата е Клаудија Васер, професор по биологија на Универзитетот во Велс.

 

Во соработка со Е наука

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!