fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Зимскиот распуст е убава прилика да се зближат родителите и децата-убави совети од психолог

Објавено

на

Децата можеби беа поштедени од зараза со коронавирус, но исто како и возрасните, поради целата ситуација, изложени се на стрес кој е удар врз психата. Стручните лица во зимскиот распустот гледаат можност за поминување квалитетно време во семејна атмосфера, што ќе донесе релаксирање и вистински вредности во домовите.

Во период кога се забранети собири и групирања, а учениците имаат многу слободно време, тоа треба да се искористи за зближување на децата со родителите, советува психологот Билен Карахасан од Центарот за социјална работа во Гостивар.

„Сега е прилика да се земат некои семејни албуми, да се зборува за семејната историја, за некои работи за кои порано родителите не зборувале со своите деца. На пример, како се запознале родителите, каква е семејната историја и слично. Сите тие работи се многу битни за развојот на децата за да имаат еден модел на учење, да имаат модел како нивните родители се однесувале. Обично тие работи за занемаруваат во денешно време, а порано тоа го имаше. Јас не паметам на пример што татко ми ми купил за роденден кога сум бил дете, но ги паметам моментите кои сме ги поминале заедно, разговорите, какви совети ми давал, какви аманети ми оставил. Овие распусти се можност да се зближи семејството, да се водат семејни разговори и да се пополнат со содржини битни за децата. Во многу случаи децата и не ги познаваат своите родители, односно не знаат ништо лично за нив, сега е прилика да се најде време, луѓето да обрнат повеќе внимание на емоционалната поврзаностите работи.“, вели психологот.

На негативните последици за децата од постојаното користење на телефони, лап топи и „висење“ по разни социјални мрежи честопати се алармира.

„Има многу содржини со кои може времето квалитетно да се исполни. Може да се читаат книги, книгите се многу здрави за развојот, за мозокот на децата за разлика од компјутери, лап топи, телефони. И научни студи потврдуваат дека за децата е нездраво да во денот на тик-ток по 2 до 3 илјади видеа, тоа е погубно за детски мозок. Родителите да ги тргнат од такви активности треба да се потрудат, да се организираат. Може да играат друштвени игри како монопол, не лути се човече, или шах. Нешто заедно да прават или едноставно да зборуваат што тие правеле кога биле млади, со што го исполнувале времето, имале ли некое хоби и слично. Сите тие разговори се добри и поучни за децата.“, нагласува Карахасан.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!