Поврзи се со нас

Гостивар

Зимскиот распуст е убава прилика да се зближат родителите и децата-убави совети од психолог

Објавено

на

  Децата можеби беа поштедени од зараза со коронавирус, но исто како и возрасните, поради целата ситуација, изложени се на стрес кој е удар врз психата. Стручните лица во зимскиот распустот гледаат можност за поминување квалитетно време во семејна атмосфера, што ќе донесе релаксирање и вистински вредности во домовите.

  Во период кога се забранети собири и групирања, а учениците имаат многу слободно време, тоа треба да се искористи за зближување на децата со родителите, советува психологот Билен Карахасан од Центарот за социјална работа во Гостивар.

  „Сега е прилика да се земат некои семејни албуми, да се зборува за семејната историја, за некои работи за кои порано родителите не зборувале со своите деца. На пример, како се запознале родителите, каква е семејната историја и слично. Сите тие работи се многу битни за развојот на децата за да имаат еден модел на учење, да имаат модел како нивните родители се однесувале. Обично тие работи за занемаруваат во денешно време, а порано тоа го имаше. Јас не паметам на пример што татко ми ми купил за роденден кога сум бил дете, но ги паметам моментите кои сме ги поминале заедно, разговорите, какви совети ми давал, какви аманети ми оставил. Овие распусти се можност да се зближи семејството, да се водат семејни разговори и да се пополнат со содржини битни за децата. Во многу случаи децата и не ги познаваат своите родители, односно не знаат ништо лично за нив, сега е прилика да се најде време, луѓето да обрнат повеќе внимание на емоционалната поврзаностите работи.“, вели психологот.

  На негативните последици за децата од постојаното користење на телефони, лап топи и „висење“ по разни социјални мрежи честопати се алармира.

  „Има многу содржини со кои може времето квалитетно да се исполни. Може да се читаат книги, книгите се многу здрави за развојот, за мозокот на децата за разлика од компјутери, лап топи, телефони. И научни студи потврдуваат дека за децата е нездраво да во денот на тик-ток по 2 до 3 илјади видеа, тоа е погубно за детски мозок. Родителите да ги тргнат од такви активности треба да се потрудат, да се организираат. Може да играат друштвени игри како монопол, не лути се човече, или шах. Нешто заедно да прават или едноставно да зборуваат што тие правеле кога биле млади, со што го исполнувале времето, имале ли некое хоби и слично. Сите тие разговори се добри и поучни за децата.“, нагласува Карахасан.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 12 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 15 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 16 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 17 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 18 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 19 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 19 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 20 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 21 час

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 21 час

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 22 часа

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 23 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 1 ден

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена