Поврзи се со нас

Занимливости

Златен хамбургер од 800 евра во чест на новиот јапонски цар

Објавено

на

Ресторан на луксузен хотел во Токио стави на мени џиновски хамбургер, тежок три килограми, во чест на новиот цар, кој ќе биде крунисан во мај.

Хамбургерот се продава по цена од 100.000 јени, односно околу 800 евра. Има пречник од 25 сантиметри, содржи паштета од гускино месо, говедско месо и црни тартуфи, а лепчето е посипено со златен прав.

фото Charely Triballeau / AFP

„Сакаме да го прославиме доаѓањето на новиот цар и новата ера во Јапонија”, изјавил шефот на кујната во ресторанот кој го вовел деликатесот, Шимада.

Во Јапонија консумирањето на месо беше забрането повеќе од еден век, а забрана беше укината во 1872 година. Хамбургерите се воведоа низ угостителските објекти после  Втората светска војна.

Јапонскиот цар Акихито ќе абдицира на 30 април 2019 година, а ден подоцна принцот Нарухито ќе биде крунисан за нов крал. Новата ера која ќе настапи со доаѓањето на новиот крал се вика “Reiva” што означува ред и хармонија.

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена