Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Знаци за недостаток на витамини за кои е важно да се забележат навреме

Објавено

на

Витамините и минералите се од витално значење за правилното функционирање на телото. Многумина од нас ги добиваат со здрава, урамнотежена исхрана, но понекогаш може да имаме недостаток на одреден витамин или минерал. Без разлика на причината, важно е да се забележат симптомите кои укажуваат на тоа. Ако недостатокот на витамин не се лекува, може да доведе до сериозни здравствени проблеми. Еве пет од најчестите знаци на недостаток на есенцијални витамини и минерали.

Заматен вид

Овој симптом може да биде знак за недостаток на витамин А, кој се наоѓа во лиснатиот зелен зеленчук како спанаќ и брокула и зеленчук како моркови и слатки компири. Витаминот А го зајакнува имунолошкиот систем и е важен за здравјето на очите, па неговиот недостаток може да се манифестира со заматен вид или отежнато гледање при слаба осветленост.

Болка во коските и мускулите

Витаминот Д помага во апсорпција на калциум, што значи дека чувството на слаби и болни коски може да биде показател за ниско ниво. Мускулната болка исто така може да сигнализира недостаток на витамин Д бидејќи игра важна улога во обезбедувањето на нашите мускули да работат ефикасно.

Кршлива, сува коса

Кршливата и сува коса, како и проретчената коса, може да бидат предизвикани од недостаток на цинк бидејќи фоликулите на нашиот скалп слабеат поради недостаток на овој минерал. Овој минерал може да се најде во месото, рибата и млечните производи, но како и сите други хранливи состојки на оваа листа, може да се земе и како додаток.

Мозочна магла

Мозочната магла и губењето на меморијата всушност можат да бидат предизвикани од недостаток на витамини од групата Б кои се наоѓаат во протеините и лиснатиот зелен зеленчук. Витаминот Б ги поддржува когнитивните функции, така што неговиот недостаток може да влијае на нашите ментални способности.

Слаби заби и инфекции на непцата

Витаминот Ц игра важна улога во нашата орална хигиена, особено кога станува збор за спречување на болести на непцата. Недостатокот на витамин Ц може да доведе до зголемен ризик од инфекции на непцата и послаби заби. Може да се најде во храна како што е пиперката и брокулата.

Ако сте загрижени за потенцијален недостаток на витамини и минерали, треба да разговарате со вашиот матичен лекар.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 55 минути

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 2 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 2 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 4 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 5 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 6 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 8 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 9 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 20 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена