Поврзи се со нас

Занимливости

Знаете ли како изгледа интернетот?

Повеќето од нас, интернетот, го доживуваме преку екранот на компјутерот, паметниот телефон, таблетот, но ретко кога би се запрашале како сите тие податоци се пренесуваат, распоредуваат, контролираат. Ако физичкиот интернет го замислувате во облик на големи објекти, згради исполнети со кабли, сервери, разноразни светилки, со строго обезбедување, тогаш не сте далеку од реалноста.

Интернетот, всушност се наоѓа во повеќе згради објекти кои се нарекуваат “carrier hotels”, а во кои мрежите на операторите се спојуваат во една поголема мрежа т.е. интернет. Овој процес овозможува стотици километри кабли да бидат споени на наизглед бесконечни редови со сервери.

Питер Гаритано фотограф од Бруклин, посетил пет вакви објекти (carrier hotels) во Њуjорк, за да им го приближи физичкиот изглед на интернетот на обичните корисници, односно како интернетот изгледа во просторот. Пристапот до овие хотели не е едноставен. Во секој агол ве чекаат чувари и припадници на обезбедувањето, сигурносни контролни пунктови со биометриски уреди, па дури и скриени замки. Инаку, вака изгледа интернетот во вистинскиот свет.

Internet-1Internet-2Internet-2bInternet-2cInternet-3Internet-4Internet-5Internet-6Internet-7Internet-8Internet-9Internet-10Internet-11Internet-12Picture

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 17 минути

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 1 час

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 3 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 4 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 18 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 18 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар распределени над 130 хуманитарни пакети за жртви на насилство, лица без документација и социјалци

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За Гостивар се потребни најмалку 1.000 тестови и скрининг на медицинарите

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!