fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Знаете ли како настанала QWERTY тастатурата?

Објавено

на

QWERTY тастатурата пред сѐ настанала, поради тоа што типките на старите машини за пишување често заглавувале, а тоа се случувало најмногу поради буквите кои почесто се користеле биле сместени едни до други.

Американскиот пронаоѓач Кристофер Латам Сколс, дошол до замисла да ги раздвои типките со букви како што се “А“ и “Е“, распоредувајќи ги буквите кои најчесто се употребуваат на типки поставени на различни краеви од тастатурата. Неговиот QWERTY распоред допринел  машините за пишување поретко да заглавуваат.

Називот на тастатурата потекнува од првите букви на неа Q W E R T Y.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 3 часа

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Гостиварпред 4 часа

Состанок во Гостивар – Многу ученици немаат услови да се вклучат во онлајн наставата

Гостиварпред 4 часа

Младинци на плоштадот во Гостивар делеа бесплатни маски и средства за дезинфекција

Гостиварпред 4 часа

Регион на Гостивар има вкупно 89 активно болни со корона, денес потврдени 5 новозаразени и 5 оздравени

Гостиварпред 6 часа

Листа на училишта во Општина Гостивар кои добија согласност за настава со физичко присуство

Вестипред 8 часа

Синдикатот на УПОЗ бара да се повлече одлуката за фиксно работно време

Македонијапред 9 часа

Од утре администрацијата со фиксно работно време од 8 до 16 часот

Македонијапред 10 часа

Владата одобри дневен престој во училиштата и отворање на Дневните центри за лица со попречености

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!