fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Знаете ли како настанала QWERTY тастатурата?

Објавено

на

QWERTY тастатурата пред сѐ настанала, поради тоа што типките на старите машини за пишување често заглавувале, а тоа се случувало најмногу поради буквите кои почесто се користеле биле сместени едни до други.

Американскиот пронаоѓач Кристофер Латам Сколс, дошол до замисла да ги раздвои типките со букви како што се “А“ и “Е“, распоредувајќи ги буквите кои најчесто се употребуваат на типки поставени на различни краеви од тастатурата. Неговиот QWERTY распоред допринел  машините за пишување поретко да заглавуваат.

Називот на тастатурата потекнува од првите букви на неа Q W E R T Y.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!