Поврзи се со нас

Технологија

Знаете ли колку чини вашиот профил на Фејсбук?

Објавено

на

  Дали некогаш сте се запрашале од каде Фејсбук има толку пари? Тие не продаваат ништо, рекламите скоро да немаат ефект, ретко кој обрнува внимание на страницата, а сепак вреди милијарди.

  Одговорот е: информациите.

  Она што Фејсбук го продава за милијарди долари се информациите што ние, обичните корисници, им ги даваме бесплатно.

  Во светот на социјалните мрежи, корисниците се машини за пари дури и кога не купуваат ништо. Причината за ова е што социјалните мрежи се исклучително важна и сеопфатна алатка за истражување на маркетингот. Секој пат кога ќе кликнете на „лајк“, „сподели“, се придружите на фан страна или дури додадете нов пријател, создавате нов пакет статистички податоци за кои големите корпорации ќе понудат огромни пари за да ги добијат.

  Колку вреди вашиот профил и активности (во долари)

  Врз основа на информациите добиени во јавноста пред објавувањето на акциите на Фејсбук, Волстрит журнал ја процени вредноста на индивидуалните профили, лајкови…

  – Само вашето присуство вреди околу 81 УСД
  – Секој ваш пријател на профилот вреди околу 0,62 УСД
  – Секој ваш „лајк“ вреди околу 0,03 УСД
  – Во просек, секој профил вреди 1.800 американски долари
  – Сериозна деловна група или страница вреди и до 3,1 милиони долари

  социјална мрежа

  Фејсбук има скоро милијарда корисници, кои поминуваат вкупно 9.700.000 минути на ден активно и бесплатно додавајќи нови информации и статистички пакети.

  Според извештајот на Фејсбук во декември 2011 година, тие имале 845 милиони корисници. Тоа е раст од 608 милиони во споредба со 2010 година и 360 милиони во споредба со 2009 година. Фејсбук тврди дека корисниците кликнуваат на „Like“ или објавуваат коментар 2,7 милијарди пати на ден. Гледајќи го експоненцијалниот раст на Фејсбук во последните три години, се проценува дека тие собрале 2,11 трилиони информации што можат да ги продадат.

  На овој начин, Фејсбук заработува околу 1,2 милиони долари на ден од бесплатната работа на своите корисници, создавајќи го она што Волстрит журнал го нарекува „најголема неплатена работна сила во историјата“.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Гостиварпред 45 минути

  Викенд временска прогноза

  Спортпред 14 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 15 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 16 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 18 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 19 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 20 часа

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 21 час

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 22 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 23 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 1 ден

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 2 дена

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 2 дена

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 7 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 6 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!