Поврзи се со нас

Занимливости

Знаете ли што е Марфиев закон и како настанал изразот?

Објавено

на

  Марфиев закон е општо прифатено саркастично размислување кое се состои од низа изјави врз основа на непогрешливи искуствени заклучоци за човечките грешки и грешки во сложените системи.

  Дали некогаш автобусот кој сте го чекале пристигнал во истиот момент кога сте запалиле цигара? Дали истиот ден кога сте го испрале автомобилот почнало да врне дожд, односно дали престанало да врне само што сте го купиле чадорот? Можеби тогаш сте почувствувале дека нешто се случува, дека ви е на дофат на рацете некој универзален принцип, кој едноставно само чека да го именувате…

  Како настанал изразот Марфиев закон?

  Приказната за Марфиевиот закон започнала во 1949-та година во воздухопловната база Едвардс во Муроко, Калифорнија, во текот на експериментално истражување.

  Законот го добил името по капетанот Едвард А. Марфи, развоен инженер од Wright Field Aircraft лабараторијата. Исфрустриран поради опремата која не функционирала во текот на мерењето, Марфи ја изговорил својата славна реченица: “Доколку постои некој начин тоа да се направи погрешно, тие тоа ќе го направат погрешно“, мислејќи на техничарите кои ја поврзале опремата во лабараторијата.

  На крај, некој ја поправил опремата, па полковникот Пол Стап (кој бил волонтер) конечно можел да почне со експерименталните истражувања. Повеќето тврдат дека токму полковникот Стап за прв пат го употребил изразот “Марфиев закон“ кога на прес конференцијата објаснил дека цело време неговиот тим го имал на ум Марфиевиот закон, за да спречат појавување на грешки.

  Стап покасно додал и свој афоризам: “Универзалната способност за неспособност прави да секое човечко достигнување го сметаме за неверојатно чудо“

  Во период од само неколку месеци терминот Марфиев закон станал познат низ народот, пред сѐ благодарение на маркетингот, односно на разните произведувачи кои го искористиле во своите реклами.

  Во текот на историјата од учените луѓе сме почестени со закони за вселената. Од религиозните пак сме добиле морални закони, од мистиците закони на карма, од рационалистите закони за логички форми, а од уметниците закони за естетика. Но што би добиле од песимистите? Еве неколку од најпознатите Марфиеви закони, како и афоризми кои генерално можат да се наречат Марфиеви закони.

  – Ако нешто може да тргне наопаку, ќе тргне наопаку.

  – Ништо не е толку едноставно како што изгледа.

  – За сѐ треба повеќе време одколку што мислиш.

  – Ако постои можност повеќе работи да тргнат наопаку, наопаку ќе тргне онаа која што ќе предизвика најмногу штета.

  – Ако забележиш дека постојат четири начини работите да тргнат наопку и сите четири ги избегнеш, веднаш ќе се појави петиот.

  – Препуштени сами на себе, работите имаат склоност да се движат од зло на полошо.

  – Кога и да појдеш нешто да работиш, најпрвин мораш да направиш нешто друго.

  – Секое решение раѓа нови проблеми.

  – Невозможно е било што да направиш да биде отпорно на глупави, бидејќи глупавите се така инвентивни.

  – Природата е секогаш на страната на скриените грешки.

  – Насмевни се … утре ќе биде полошо.

  – Материјата ќе биде оштетена право пропорционално на својата вредност.

  – Сѐ оди наопку наеднаш.

  – Работите ќе тргнат на полошо пред да тргнат на подобро.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 1 час

  Во избирачкиот список за Општина Гостивар вкупно 81.083 гласачи

  Локални избори 2021пред 4 часа

  Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

  Вестипред 4 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 5 часа

  Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

  Македонијапред 6 часа

  Поради дупка длабока 10 метри затворен за сообраќај патот Дебар – Маврово

  Локални избори 2021пред 17 часа

  Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

  Локални избори 2021пред 18 часа

  ДПА одржа завршен изборен митинг во Гостивар

  Гостиварпред 21 час

  ОВР Гостивар лиши од слобода лице заради напад врз татко и син

  Гостиварпред 24 часа

  Ковид: Новозаразени 413, оздравени 309 – 28 годишно лице меѓу починатите

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Димовски: Ќе се залагам за максимални европски стандарди за слепите лица во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Уапсен гостиварец кој ги нападнал сопругата и ќерката

  Македонијапред 1 ден

  Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

  Што, како, каде?!пред 1 ден

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Вестипред 4 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка злоупотребила положба и извадила над 500.000 денари од апарати

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен сопственик на локал пред влезот на Гостивар, не се почитувале протоколите

  Технологијапред 2 недели

  Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

  Деца Родителипред 1 недела

  Когнитивен тренинг за деца во Гостивар и во Скопје со Слаѓана Анѓелкоска-доктор по психологија

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 2 недели

  Ќе си платат 250 евра казна – во Гостивар фатени 4 лица кои возеле без дозвола

  Гостиварпред 2 недели

  Претрес во стан во Гостивар – најдени хероин, метадон…

  Локални избори 2021пред 2 недели

  ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсен гостиварец баран со потерница за затворска казна

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Димовски: Мојата цел е Гостивар да биде град за достоинствен живот на сите

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 1 месец

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!