Поврзи се со нас

Занимливости

Знаете ли што е „морски кокаин“?

Тотоабу, голема риба која живее во Калифорнискиот залив, се нарекува „морски кокаин“ поради огромната цена на црниот пазар за нејзиниот мочен меур. Во традиционалната кинеска медицина, се верува дека мочниот меур на овој вид риба има чудотворна лековита моќ против артритис, проблеми со циркулацијата и кожата.  Единствен дом на рибата тотоаба е Кортезовото Море, кое го дели Калифонискиот залив од континентално Мексико.

Еден грам од мочниот меур на оваа риба чини повеќе од еден грам злато.

И покрај тоа што мексиканските власти забранија користење на специјалните „gillnet“ мрежи за нелегален риболов, ловењето со нив и натаму продолжува. Така, со нелегален лов на тотоабу е загрозен и друг вид на риба, вакитас кој живее во истите води.

Тотоабу растат до два метри и достигнуваат тежина до 100 килограми.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!