Поврзи се со нас

Гостивар

Зоологија: Неверојатни факти за животните

Ако сте љубител на животни, вие сте на вистинското место.

Подолу, може да прочитате неколку неверојатни факти за овие прекрасни жители на нашата планета.

1. Мечката има 42 заби.
2. Окото на нојот е поголемо од неговиот мозок.
3. Крвта на јастогот е безбојна, но кога ќе дојде во контакт со кислород, станува сина.
4. Елените обожуваат банани.
5. Златната рипка може да види инфрацрвени и ултравиолетови светла.
6. Мачките поминуваат 66% од својот живот во спиење.
7. Макадамискиот орев е отровен за кучињата.
8. Коалите спијат околу 18 часа на ден.
9. Сите инсекти имаат 6 нозе.
10. Мачката има по 32 мускули на секое уво.
11. Африканскиот сив папагал има вокабулар од околу 200 зборови.
12. Жирафите можат да си ги исчистат ушите со јазикот.
13. Млекото од камила не може да се згрутчи.
14. Слоновите спијат само околу пет часа на ден. Покрај тоа, тие се единствените цицачи кои не можат да скокнат.
15. Жабите не можат да голтаат со отворени очи.
16. Кога ќе се родат, сите далматинци се бели, шарите ги добиваат подоцна.
17. Срцето на колибри чука 1000 пати во минута.
18. Кравите немаат горни предни заби.
19. Мачките не можат да ја движат вилицата на страна.
20. Крокодилите не можат да го движат својот јазик.
21. Само женските комарци касаат.
22. Бувовите не можат да ги движат очите лево-десно.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!